bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 12 grudnia 2012
  • wyświetleń: 1138

Nowa książka o bielskich Żydach

W Bielsku- Białej podczas spotkania z okazji żydowskiego święta Chanuka odbyła się promocja książki bielszczanina Jacka Proszyka pod tytułem "Życie według wartości. Polscy liberałowie, ortodoksi i syjoniści w Bielsku i Białej".

Autor mówi, że nie jest to czysto historyczna książka. "Okres od XIX wieku do 1939 r. opisany jest z perspektywy wartości ludzi, którzy tu żyli"- mówi Jacek Proszyk. Jak mówił podczas promocji, w Bielsku i Białej było kiedyś wiele prywatnych synagog. "W tej książce po raz pierwszy jest publikowane wnętrze wielkiej liberalnej synagogi w Bielsku, które dotychczas nie było znane. Ilustracja wnętrza tej świątyni była poszukiwana m.in. przez historyków sztuki. Pocztówkę z wnętrzem synagogi znalazłem w prywatnych zbiorach mieszkanki Tel Awiwu, która urodziła się przed wojną w Bielsku"- mówi Jacek Proszyk.

"Przyznam, że są fakty z życia naszych przodków, o których nie wiedziałam"- mówi Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku- Białej, która już przejrzała książkę. Wydawnictwo to efekt długoletniej ścisłej współpracy gminy z autorem.

Na spotkaniu w sali redutowej pod Orłem było wielu gości spoza bielskiej gminy wyznaniowej. Na koniec wysłuchano koncertu pieśni żydowskich "Sekretny ogród" w wykonaniu Marty Gzwoskiej- Sawickiej aktorki bielskiego Teatru Polskiego z muzykami.

ab / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.