Reklama

Rozrywka

  • 21 listopada 2022
  • wyświetleń: 1188

[FOTO] Na kulturalnej mapie miasta pojawiła się nowa galeria

Miasto wzbogaciło się o nową galerię - to Galeria Sztuki Współczesnej, która zadomowiła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Uroczyste otwarcie nowej galerii odbyło się 17 listopada, powstała tam ekspozycja 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy. Projekt zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska Białej 2021.

Otwarcie Galerii Sztuki Współczesnej w VIII LO - 17.11.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Galeria powstała dzięki owocnej współpracy VIII Liceum Ogólnokształcącego, Fundacji Śląskie Obrazy oraz Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Stałą ekspozycję tworzy 50 obrazów z kolekcji Fundacji Śląskie Obrazy będących reprodukcjami dzieł wybitnych i uznanych twórców sztuki współczesnej z naszego regionu gromadzonych przez 30 lat przez fundatora.

Inaugurację galerii prowadził dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącym Ewa Gawęda, głos zabierały naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białęj Ewa Szymanek-Płaska i kierownik Domu Kultury im. W. Kubisz Iwona Kłusak.

Fundacja Śląskie Obrazy powstała w 2016 roku i działa w województwie śląskim, gdzie sukcesywnie realizuje swoją misję, organizując wystawy sztuki współczesnej i prowadząc działalność edukacyjno-kulturalną w oparciu o gromadzoną kolekcję obrazów. Jej podstawowym celem jest organizowanie stałych wystaw w szkołach ponadpodstawowych oraz warsztatów i spotkań z twórcami sztuki.

- Biorąc pod uwagę to, że w szkołach średnich nie ma lekcji plastyki ani sztuki, to pojawienie się obrazów w przestrzeni szkolnej jest bardzo uzasadnione. Bo jest to lekcja tych przedmiotów i kultury w pigułce - mówił jeden z artystów prof. Michał Minor. - Każde miejsce jest dobre na pokazywanie sztuki. Trzeba wyjść poza utarte schematy i pozwolić ludziom obcować ze sztuką w ich naturalnej przestrzeni - dodał profesor.

Inny twórca obecny na otwarciu galerii Robert Krezlak powiedział: - Bardzo mnie cieszy, że to sama młodzież wybrała moje obrazy, aby znalazły się w tej przestrzeni. Na co dzień inspiruję się wieloma twórcami i technikami. Jednak ostatecznie sam sobie jakiś własny miszmasz przedstawiam, co mi w duszy gra.

Do 2021 powstały cztery stałe wystawy w liceach ogólnokształcących zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego: w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Chorzowie i Piekarach Śląskich, a od 17 listopada 2022 do tej listy dołączyło liceum z Bielska-Białej.

Projekt Galeria Sztuki Współczesnej w VIII Liceum Ogólnokształcącym zakładał stworzenie stałej ekspozycji a także remont korytarza na II piętrze szkoły oraz cykl warsztatów artystycznych i konkursów dla uczniów. Został zrealizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2022.

To mieszkańcy dzielnicy - Górnego Przedmieścia zdecydowali o tym, że cały korytarz liceum zamienił się w przestrzeń wystawienniczą, a w szkole pojawiała się sztuka i stała się ona codziennością i nieodłączną częścią tej placówki i życia całej jej społeczności. A zaangażowanie młodzieży sprawiło, że mieszkańcy dowiedzieli się o projekcie i poznali jego wartość. Również młodzież miała wpływ na to, jakie obrazy pojawiły się w galerii. Młodzi ludzie zostali ambasadorami sztuki i wpłynęli na rewolucję artystyczną w swojej szkole.

- Sztuka współczesna uczy eksperymentowania, odważnego myślenia nieopartego na schematach. Zaprasza młodzież do wyrażania własnego zdania, często na trudne tematy. Sztuka pomaga uczniom w rozwoju wrażliwości, pobudza fantazję i wyobraźnię. Obcowanie ze sztuką łagodzi obyczaje, powoduje, że świat staje się piękniejszy, niemożliwe staje się możliwe, nierealne - realne - mówiła Aleksandra Tarnawa. - Sztuka wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka, umożliwia wykorzystanie własnych możliwości, kształtuje umiejętność emocjonalnego przeżywania i wyrażania siebie. Sztuka inspiruje młodych ludzi, zmienia ich świat na lepsze! - dodaje Aleksandra Tarnawa.

Stała wystawa sztuki współczesnej, którą otwarto w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej, powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022, jako projekt osiedlowy. Warto przypomnieć, że części składową zadania było odpowiednie przygotowanie korytarza. Jego kapitalny remont połączony był z wymiana starych przewodów elektrycznych, lamp i zamontowania oświetlenia punktowego. W ramach prac budowlanych odremontowano ściany i sufit oraz posadzkę. Wykonano wydruk reprodukcji obrazów i przeprowadzono warsztaty artystyczne. To tylko część z prac wykonanych w ramach tego projektu, który opiewał na sumę prawie 200 tysięcy złotych.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.