bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 8 grudnia 2012
  • wyświetleń: 1310

"Ukrzyżowanie" w Kurii Biskupiej

Zabytkowy obraz „Ukrzyżowanie” z XVII-wieku można od niedawna podziwiać w budynku Kurii Biskupiej w Bielsku-Białej. Dzieło trafiło w formie depozytu do Muzeum diecezjalnego od bielskiej parafii św. Stanisława BM. Obraz o wymiarach 3x2m, przedstawiający Chrystusa ukrzyżowanego, został wcześniej zbadany i oceniony przez konserwatora zabytków.

Jak wyjaśnia dyrektor diecezjalnego Muzeum, ks. dr Grzegorz Klaja, obraz nieznanego autora, który kilkanaście lat temu przeszedł gruntowną renowację i został odrestaurowany, dotąd nie miał właściwego miejsca, sprzyjającego kontemplowaniu jego piękna.

- Myślę, że tutaj w Kurii znalazł dobre miejsce. Ma tu wspaniałą wnękę, przypominającą absydę. Obraz umieściliśmy na trakcie łączącym piętra centralnej części budynku. Takie usytuowanie malowidła daje możliwość oglądania go z wielu perspektyw, tzn. z pięter poniżej i powyżej miejsca ekspozycji, oraz z korytarza - zauważa kapłan.

Odrestaurowano ramę otaczającą zabytkowe płótno. Obok wizerunku zamieszczono informację na temat wystawionego dzieła. Malowidło zachowało żywe kolory i przedstawia jasne, czytelne przesłanie. W planie realistycznym widać Jezusa ukrzyżowanego, stojących u stóp krzyża Maryję, Jana i Marię Magdalenę. Ale, jak zauważa ks. Klaja, obraz odsłania także wymiar mistyczny Męki Chrystusa.

- Pod krzyżem widzimy czaszkę pierwszego rodzica, Adama, na którą spływa zbawcza krew Chrystusa. A w górnej części obrazu widoczni są otaczający Zbawiciela aniołowie, pełni rozpaczy, smutku i żalu. Ten obraz jest pełen barokowej ekspresji - dodaje.

Muzeum Diecezjalne będzie miało swoją siedzibę w zabytkowym budynku przy bielskiej katedrze. Po gruntownym remoncie w czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni około 500 m. kw. powstanie w ciągu 3 lat ekspozycja. Otwarty zostanie także magazyn, gromadzący obiekty zabytkowe i historyczne, które nie znajdują właściwej ochrony w parafiach lub są wycofane z kultu.

Niedawno rozpoczęły się pierwsze prace budowlane przy budynku przeznaczonym na funkcjonowanie Muzeum. Robotnicy wzmocnią fundamenty, wykonają izolację, drenaż, zabetonują podłożę pod posadzki.

new / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.