Reklama

Rozrywka

  • 13 listopada 2022
  • 3 grudnia 2022
  • wyświetleń: 3149

Za nami spacer historyczny "Dlaczego plac Wolności, Wolności się nazywa?"

Za nami:

Spacer po placu Wolności zgromadził miłośników lokalnej historii na wspólnym wspominaniu przeszłości tego miejsca. 19 listopada odbył się spacer o tematyce historycznej po centrum Bielska-Białej, a dokładnie po placu Wolności. Wycieczkę pod tytułem "Dlaczego plac Wolności, Wolności się nazywa?" prowadził dziennikarz i historyk Jacek Kachel.

Spacer historyczny "Dlaczego plac Wolności, Wolności się nazywa?" - 19.11.2022
Spacer historyczny "Dlaczego plac Wolności, Wolności się nazywa?" - 19.11.2022 · fot. UM Bielsko-Biała


Dzięki uprzejmości właścicieli Hotelu pod Orłem całe spotkanie rozpoczęło się w Sali Redutowej tego pięknego, zabytkowego obiektu. W tej wspaniałej sali, która gościła nie tylko cesarza Karol Habsburg czy marszałka Józefa Piłsudskiego, historyk wygłosił wykład na temat dziejów placu Wolności w kontekście polskich dążeń narodowo-wyzwoleńczych.

Jacek Kachel przypomniał powstanie Czytelni Polskiej i rolę kulturotwórczą hotelu pod Czarnym Orłem - dziś Hotelu pod Orłem. Mówiąc o działalność Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, zaprezentował ją to w szerszym kontekście działań wojennych I wojny światowej. Następnie uczestnicy przeszli po placu, wspominając Bitwę nad Białą, wymarszu ochotników do legionów czy apel I Brygady Marszałka Józefa Piłsudzkiego.

Organizatorem spaceru był Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Spacer historyczny "Dlaczego plac Wolności, Wolności się nazywa?" - 19.11.2022
Spacer historyczny "Dlaczego plac Wolności, Wolności się nazywa?" - 19.11.2022 · fot. UM Bielsko-Biała


Druga wycieczka historyczna po centrum Bielska-Białej - "Co widziała ulica Zamkowa? Jak zmieniała się na przestrzenia lat ulica Zamkowa i jej otoczenie?" - odbędzie się 3 grudnia o godzinie 10.00. Miejsce spotkania to plac Bolesława Chrobrego.

Jacek Kachel przypomni następujące zagadnienia: wysoki trotuar, tramwaje w mieście i ich legendarną już trasę, wyburzenia lat 70. XX wieku przy ul. Zamkowej, teatralny tramwaj, teatr i jego przebudowę, historię sztucznej trawy i fontanny. Ponadto omówiona zostanie historia pierwszej kobiety w spodniach na ulicach Bielska, placu Chrobrego na przełomie wieków oraz poczty w Lubljanie - bliźniaczej z naszą, bielską.

Bielsko, początek XX wieku
Bielsko, początek XX wieku · fot. Ze zbiorów Jacka Kachla


Zapisy na spacery będą odbywają się od 14 listopada w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pod numerem telefonu 33 4971 769.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.