bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 2 lutego 2011
  • 7 lutego 2011
  • wyświetleń: 2486

Spotkanie z Bogusławem Kiercem

Za nami:

7 lutego o godz. 18.00 w Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się spotkanie skierowane do wszystkich miłośników teatru, literatury i sztuki.

Bogusław Kierc
Bogusław Kierc


Bogusław Kierc twórca o niezwykle bogatej osobowości artystycznej - poeta, aktor, reżyser, pedagog oraz autor głośnej biografii Rafała Wojaczka odpowie m.in. na pytania: co znaczy być artystą w XXI wieku, czy głos poetów dociera jeszcze do "zjadaczy chleba", a także jakie możliwości daje wszechstronnemu artyście współczesny teatr lalek. Pretekstem do rozmowy będą m.in. teksty z tomiku poezji "Rtęć" oraz zbioru esejów "Bazgroły dla składacza modeli latających". Rozmowę z artystą wzbogacą fragmenty wyreżyserowanych przez niego widowisk Antygona, W beczce chowany i Stój! Nie ruszaj się!

Bogusław Kierc - urodzony w Bielsku-Białej poeta, aktor, reżyser, pedagog, krytyk literacki i eseista. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Obecnie związany jest z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. L. Solskiego we Wrocławiu oraz Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

W Teatrze Banialuka w ostatnich sezonach wyreżyserował Antygonę Helmuta Kajzara, W beczce chowany Roberta Jarosza oraz Stój! Nie ruszaj się! Philippa Dorina. Widowiska te zostały uhonorowane licznymi nagrodami.

Podczas 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu Ryszard Sypniewski został nagrodzony za rolę Terezjasza w Antygonie, a Polski Ośrodek Lalkarski UNIMA uhonorował Bogusława Kierca Nagrodą POLUNIMY za ?poetyckie uczestnictwo w twórczości polskiego teatru lalek?.

Widowisko W beczce chowany zdobyło dwie prestiżowe Nagrody ZŁOTA MASKA 2007 w kategorii Najlepszy Spektakl dla Młodego Widza oraz dla Konrada Ignatowskieg za rolę Syna/Psa w kategorii Najlepsza Rola w Teatrach Lalkowych. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY III w Poznaniu spektakl ten zdobył I Nagrodę za przedstawienie oraz Nagrodę dla Najlepszego Aktora Festiwalu - Konrada Ignatowskiego za rolę Syna/Psa. Przedstawienie znalazło się w finale XIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także zostało odznaczone ATESTEM Polskiego Ośrodka ASSITEJ (Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego).

Bogusław Kierc jest laureatem m. in. Nagrody PolCul Foundation i Nagrody im. Anny Kamieńskiej. W ubiegłym roku został nagrodzony Srebrnym Medalem Gloria Artis nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczenie odznaczenia będzie miało miejsce w Bielsku-Białej w związku z prezentacją widowiska Antygona.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.