Reklama

Rozrywka

  • 23 września 2022
  • wyświetleń: 803

Spotkanie z Adamem Szymczykiem w Klubokawiarni Aquarium

Za nami:

W piątek, 23 września w Klubokawiarni Aquarium odbędzie się spotkanie z Adamem Szymczykiem. Będzie to
premiera książki poświęconej twórczości Wilhelma Sasnala oraz prezentacja obrazu „Maus 1”. Rozpoczęcie: 18.00.

Mural Wilhelma Sasnala na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, 2001 rok
Mural Wilhelma Sasnala na fasadzie Galerii Bielskiej BWA, 2001 rok · fot. archiwum Galerii Bielskiej BWA


Galeria Bielska BWA zaprasza na spotkanie z Adamem Szymczykiem, kuratorem wystawy Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się premiera książki „Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]” oraz prezentacja obrazu ,,Maus 1” - nabytego do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA dzięki dotacji z programu „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej” MKiDN.

Dzieło, prezentowane w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA), nawiązuje do komiksu „Maus” Arta Spiegelmana. Nagrodzony Pulitzerem autor kultowej publikacji przełamał powszechnie obowiązujące konwencje upamiętniania Holocaustu, zestawiając realizm tematu z językiem komiksu. Na ekspozycji można również zobaczyć dokumentację nieistniejącego już muralu, wykonanego przez Wilhelma Sasnala na fasadzie bielskiej galerii w 2001 roku. Projekt przedstawiał jedną ze stron komiksu Spiegelmana. Wybór fragmentu nie był przypadkowy - rysunek dotyczy sceny, która rozgrywa się w Bielsku. W 2002 roku mural uległ zniszczeniu. Domalowano na nim krzyż celtycki - symbol, który po wojnie stał się ekwiwalentem swastyki. Niedługo później, na skutek interpelacji ówczesnych radnych miasta, mural usunięto.

Niedawną wystawę Wilhelma Sasnala „Taki pejzaż” w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obejrzało prawie 80 tysięcy widzów. Co sprawia, że te niejednoznaczne obrazy - często ukazujące powidoki polsko-żydowskiej historii - przyciągają tak wielu odbiorców? Co kryje się pod niewinnymi pejzażami, portretami znanych i anonimowych osób, i co tak naprawdę możemy dostrzec w niepokojących, choć z pozoru abstrakcyjnych kompozycjach?

Odpowiedzi można poszukać w zebranych w książce „Tytuł niepodany” tekstach, napisanych przez historyczki sztuki i historyków XX w., politologów i antropolożki, a także autorki prozy i aktywistów. Reprodukowane w książce obrazy Sasnala nie dotyczą wyłącznie historycznego i współczesnego antysemityzmu, lecz przeciwstawiają się wszelkim formom nienawiści do innych, motywowanej uprzedzeniami rasowymi, ideologicznymi czy religijnymi. „Tytuł niepodany” to książka o obliczach zła, które już się stało i jeszcze może się stać udziałem „wielu osób”. Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

Więcej na stronie: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/spotkanie-z-adamem-szymczykiem

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.