Rozrywka

  • 20 września 2022
  • wyświetleń: 1562

Tytuł "Marka-Śląskie" dla dwóch bielskich instytucji

Galeria Bielska BWA w kategorii Kultura, a Dział Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku Białej w kategorii Dziedzictwo Kulturowe Regionu otrzymały zaszczytny tytuł Marka-Śląskie.

Tytuł "Marka-Śląskie" dla dwóch bielskich instytucji
Tytuł "Marka-Śląskie" dla dwóch bielskich instytucji · fot. Galeria Bielska BWA


Marka-Śląskie jest podziękowaniem za aktywne, przedsiębiorcze oraz odpowiedzialne społecznie postępowanie, które przyczynia się do tworzenia rozpoznawalnej marki Śląska, wpływa na większą atrakcyjność inwestycyjną, konkurencyjność oraz nowe perspektywy rozwoju regionu. Nagrody Marka-Śląskie przyznawane są w 14 kategoriach: Gospodarka, Nauka, Kultura, Dziedzictwo Kulturowe Regionu, Sport, Turystyka i Rekreacja, Produkt, Usługa, Zdrowie, Organizacje Pozarządowe, Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, Media i Osobowość Roku oraz Super Marka-Śląskie.

W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymały dwie instytucje z Bielska-Białej. Galeria Bielska BWA w kategoria Kultura oraz Muzeum Historyczne w Bielsku Białej Dział Archeologii w kategoria Dziedzictwo Kulturowe Regionu.

W uzasadnieniu jury konkursu dotyczącym nagrody dla Galerii Bielskiej BWA czytamy m.in.: "Galeria Bielska BWA promuje najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej - prezentuje wystawy, festiwale i akcje w przestrzeni publicznej, prowadzi działalność wydawniczą i edukacyjną oraz gromadzi kolekcję dzieł sztuki. Corocznie zajmuje wysokie miejsca w rankingach najlepszych polskich galerii".

Galeria Bielska BWA organizuje średnio 22 wystawy w roku w tym 13 wystaw głównych i 8 wystaw w Klubokawiarni Aquarium oraz 1-2 wystawy poza galerią. Ponadto w oddziale w Willi Sixta - oddanej do użytku w styczniu 2021, prezentowana jest wystawa prac z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA i wystawa towarzysząca. Wystawom towarzyszą wydarzenia artystyczne (średnio 20 w roku), konkursy (4), wykłady i spotkania autorskie (średnio 25 w roku), warsztaty i lekcje (średnio 90 w roku) oraz koncerty (5-6 w roku). Galeria wydaje również katalogi i książki o sztuce (średnio 5 w ciągu roku) promujące wystawy i zjawiska artystyczne, drukuje plakaty, foldery i banery wystaw i wydarzeń, prowadzi stronę internetową zawierającą obszerne artykuły i bogate materiały fotograficzne i filmowe na temat wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Tytuł "Marka-Śląskie" dla dwóch bielskich instytucji
Tytuł "Marka-Śląskie" dla dwóch bielskich instytucji · fot. Galeria Bielska BWA


Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zostało docenione za odkrycia archeologiczne skarbów sprzed 2.600 lat na terenie Beskidu Małego i prezentację ich efektów na wystawie.

Warto przypomnieć, ze w latach 2019-2021 archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej odkryli na terenie Kobiernic i Porąbki cztery skarby z wczesnej epoki żelaza, z ok. 600 r. p.n.e. Zawierały one unikalne przedmioty z brązu i żelaza. To pierwsze takie odkrycie na terenie województwa śląskiego.

- Wspieranie prac archeologicznych i prezentowanie ich efektów w postaci wydawnictw i wystaw takich jak Skarby z ziemi wydarte wpisuje się w dzieje człowieka w czasie i przestrzeni przedstawiane w swoich cyklicznych i konsekwentnych działaniach przez Muzeum Historyczne w B-B. Cieszymy się że nasze muzealne działania prowadzone w działach Archeologii, Etnografii, Historii, Sztuki i rzemiosła artystycznego i w Starej Fabryce (technika włókiennicza i tkacka) są dostrzegane i doceniane. Za przyznanie nagrody Marka-Śląskie bardzo dziękujemy Regionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego - mówił dyrektor Muzeum Historycznego Marek Matlak.

Organizatorami 13. edycji konkursu Marka-Śląskie 2022 są Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Współorganizatorami konkursu są TVP 3 Katowice, Radio Katowice oraz Dziennik Zachodni.

Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, podczas której wręczano nagrody w konkursie Marka-Śląskie, odbyła się w sobotę 3 września. Wydarzenie uświetnił występ Grażyny Łobaszewskiej, zespołu Big Silesian Band i Michała Borkowskiego.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj