Rozrywka

  • 21 czerwca 2022
  • 24 czerwca 2022
  • wyświetleń: 2475

5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Wystawy w przestrzeni miasta

Za nami:

W piątek, 24 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych, który odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Bielska-Białej, Jarosława Klimaszewskiego. Podczas wydarzenia ponad 170 artystek i artystów pokaże swoje najnowsze prace na wystawach w trzech galeriach i w przestrzeni miasta.

3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2017
3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych 2017 · fot. K. Morcinek


Tegoroczna prezentacja twórczości bielskiego środowiska plastycznego odbywa się w przełomowych, kryzysowych czasach, do których odnoszą się także artyści. Festiwalowe wystawy i wydarzenia w galeriach, muzeum i przestrzeni miasta.

Organizatorzy 5. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych nie formułują tematu, który narzucałby konieczność dostosowania treści dzieła czy tytułu do danej idei. Uczestnicy mają możliwość przedstawienia jednej pracy i do autora należy decyzja, którą - spośród prac powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat - wybrać.
Tym razem bogactwu i różnorodności prac, pokazywanych na wystawach oraz wielu festiwalowym wydarzeniom, towarzyszyć będzie z pewnością refleksja związana z aktualnymi dramatycznymi wydarzeniami.

- Cztery lata minęły od ostatniego przeglądu twórczości artystek i artystów związanych z Bielskiem-Białą. Między rokiem 2018 a 2022 wydarzyło się tak wiele w historii świata, że te i tamte czasy wydaje się dzielić przepaść: wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co znaczą słowa pandemia i wojna. Spodziewamy się interesującego zestawu najróżniejszych postaw artystycznych, od dzieł odwołujących się wprost do aktualnej rzeczywistości, po prace, których autorzy zabierają nas do własnego świata, pozornie nieprzystającego do codzienności, ale często naznaczonego jej piętnem - mówi Agata Smalcerz, kurator festiwalu, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

- Zapraszamy także artystki i artystów do zgłaszania pomysłów na prace w przestrzeni miasta; podobnie, jak podczas poprzednich edycji festiwalu, kiedy prezentowaliśmy ciekawe realizacje. Nie możemy zapewnić każdemu pomysłowi finansowania, ale zapraszamy do konsultacji. Można także zgłaszać wystawy i wydarzenia prezentujące sztukę artystów regionu, jako towarzyszące wystawom głównym. Takimi będą np. wystawy wakacyjne w Galerii PPP Związku Polskich Artystów Plastyków - Piotra Kutryby i Leszka Zbijowskiego. Wzorem poprzedniej edycji, podczas której wystawy towarzyszące odbyły się nie tylko w mieście, ale i w górach - na Dębowcu i Szyndzielni, również w tym roku takie wystawy są przewidziane -dodaje Smalcerz.

5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Wystawy w przestrzeni miasta
5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych. Wystawy w przestrzeni miasta · fot. Materiały prasowe organizatora


Galeria Bielska BWA, główny organizator 5. BFSW 2022, zaprosiła do uczestnictwa w festiwalu członków Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała oraz Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików; absolwentki i absolwentów uczelni artystycznych mieszkających w regionie, a także artystki i artystów tworzących na terenie Bielska-Białej i regionu, nieposiadających dyplomu uczelni plastycznej.

W Galerii Fotografii B&B przedstawiane będą prace członków Okręgu Górskiego ZPAF oraz zakwalifikowane do festiwalu fotografie twórców nie będących członkami ZPAF. Istnieje także możliwość wystawienia pracy fotograficznej w przestrzeni miasta, na palcu Bolesława Chrobrego, na stelażu. Na ekspozycji w Starej Fabryce i Galerii Bielskiej BWA znajdą się: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło, tkanina.

Termin festiwalu pokrywa się z wakacjami: wernisaż planowany jest na piątek, 24 czerwca, zakończenie wystawy - 28 sierpnia. Podczas lata, korzystając z wolnego czasu, wystawę będą mieli okazję zobaczyć nie tylko mieszkańcy miasta i regionu, ale też turyści i przyjezdni. W weekend otwarcia wystawom towarzyszyć będzie muzyka jazzowa z programu tegorocznej 24. Bielskiej Zadymki Jazzowej na Rynku; weekend zamknięcia odbędzie się podczas Dni Bielska-Białej.

Wystawom będą towarzyszyć różnorodne wydarzenia artystyczne i edukacyjne: performansy, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne - dla dzieci, rodzin z dziećmi, seniorów; oprowadzania - także w języku ukraińskim, z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i wiele innych. W każdej z trzech galerii prezentujących wystawy główne obowiązują zarówno dni i godziny otwarcia, jak i bilety wstępu danej instytucji.

Festiwal uzyskał patronat prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Prezydent ufundował także trzy nagrody finansowe o łącznej wartości 10 000 zł, które przyznane będą artystom uczestniczącym w wystawach głównych, mających formę konkursu.

Wydany będzie także katalog festiwalu, zawierający informacje o artystkach i artystach uczestniczących w 5. BFSW. Projekty graficzne katalogu z charakterystycznym logotypem festiwalu od pierwszej edycji w 2007 roku są autorstwa Piotra Wisły. Autorami aranżacji prac są: Inez Baturo w Galerii Fotografii B&B, Iwona Koźbiał-Grzegorzek w Starej Fabryce w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej oraz Krzysztof Morcinek w Galerii Bielskiej BWA.

Kuratorem festiwalu jest Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława KlimaszewskiegoBielsko-Biała, 24 czerwca - 28 sierpnia 2022

Wystawy:
Galeria Bielska BWA, Galeria Fotografii B&B, Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

Organizator: Galeria Bielska BWA
Współorganizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Fundacja Centrum Fotografii
Partnerzy: Miasto Bielsko-Biała, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała

Program wernisażu - 24 czerwca  • godz. 17.00

Galeria Bielska BWA - uroczyste otwarcie festiwalu, ogłoszenie nagród, performans Michała Bałdygi

  • godz. 17.00

Stara Fabryka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej - wystawa dostępna do godz. 20.00

  • godz. 18.00

Galeria Fotografii B&B - wernisaż wystawy, ogłoszenie nazwiska laureata nagrody Prezesa Fundacji Centrum Fotografii

  • godz. 19.00

Rynek Starego Miasta w Bielsku-Białej - otwarcie towarzyszącej festiwalowi wystawy fotograficznej Julii Ogińskiej - 24.02.2022

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj