Reklama

Rozrywka

  • 10 czerwca 2022
  • 16 czerwca 2022
  • wyświetleń: 1706

Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego"

Za nami:

W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski. 
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowało związaną z tym tematem wystawę, prezentującą różnorodny materiał, posiadający wartość źródła historycznego o wszechstronnym charakterze, z naszego terenu, jak i Górnego Śląska, sięgający czasów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, okresu powstań śląskich i przemian politycznych lat 20. XX w.

Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego"
Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego" · fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej


Ekspozycja wpisuje się również w obchody stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Pamiątki eksponowane są w układzie chronologiczno-tematycznym w postaci sztandarów, dokumentów, afiszy, fotografii, odznak, odznaczeń, medali i innych, obrazujących wydarzenia w skali krajowej i lokalnej. 
Druk ulotny Ludu Śląski!, z proklamacją przynależności księstwa cieszyńskiego do państwa polskiego, ogłoszoną przez Radę Narodową dla Księstwa Cieszyńskiego 10 października 1918 r., otwiera niniejszą prezentację wraz z odezwą do mieszkańców Bielska i Białej Obywatele! Polskiego Komitetu Wykonawczego w Białej, Niemieckiej Rady Narodowej w Bielsku, Magistratu Bielska i Magistratu Białej z wezwaniem do podporządkowania się władzom.

Zarząd Powiatowy Komitetu Wykonawczego Polskiej Komisji Likwidacyjnej jako pierwszy organ polskiej władzy państwowej, ukonstytuował się 2 listopada 1918 r. Uwagę zwracają portrety: Franciszka Aleksandrowicza - generała armii austriackiej, a od 5 listopada 1918 r. dowódcy Wojsk Polskich na Śląsku, i Klemensa Matusiaka, kapitana Wojska Polskiego. Z 31 października na 1 listopada 1918 r. K. Matusiak podporządkował garnizon wojskowy w Cieszynie Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Wyeksponowano również czasopismo „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego” z numerami z 1919 r. wydawane w Cieszynie, jak i memoriał, zawierający projekt administracji Śląska Cieszyńskiego „Do Świetnej Międzynarodowej Komisji Plebiscytowej w Cieszynie”.

Zobaczymy także: czasopismo „Kocynder” z lat 1920-1921 wydawane w Mikołowie i Bytomiu, karty do głosowania w plebiscycie na Śląsku w dniu 21 marca 1921 r., ulotki propagandowe niemieckie i polskie z okresu plebiscytu i powstań śląskich - Nie damy Śląska, Górnoślązacy! Miłuj prawdę i głosuj za Polską!, niemiecki znaczek propagandowy Pieronie lach nichf Ich wähle Deutsch, medal Na pamiątkę walki na obszarze plebiscytowym 1921 r., pocztówkę A gdy sie dostała w kasarni mury feldwebel pięścią uczył kultury..., pamiątkowy znaczek plebiscytowy Śląsk nasz - Tak nam dopomóż Bóg.
Ważną częścią są pisma i dokumenty związane z uczestnikiem powstań śląskich porucznikiem Wojska Polskiego Janem Wojciechowskim, z widniejącym na jednym z pism podpisem Alfonsa Zgrzebnioka, Dowódcy Głównego Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska.

Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego"
Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego" · fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej


Prezentowane są również fotografie: Uczestnicy III Powstania Śląskiego z parafii Rogowskiej. 9 kompania - dowódca Teodor Katryniok, 3 baon, 4 p. raciborski, Grupa powstańców z grupy „Leksik” na stanowisku bojowym nad Olzą - maj 1921, Powstańcze stanowisko bojowe grupy „Leksik” z Głożyn - czerwiec 1921, Artyleria powstańcza w Brzeziu nad Odrą w 1921, Uczestnicy Trzech Powstań Śląskich - bracia Mrozek, Zarząd Powstańców Śląskich Rogów - Bluszczów.
Swoje miejsce mają odznaczenia: Śląski Krzyż Powstańczy 1921 - 1939 - 1945, Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi - Za Powstania Śląskie 17. 08. 1919, 17. 08. 1920, 3. 05. 1921. 


Przestrzeń wystawową dopełniają cztery sztandary Związku Powstańców Śląskich z lat 20. i 30. XX wieku: Grupa Bielsko, Pułk Bielski, Grupa Buczkowice i Grupa Dziedzice.
Plakieta okolicznościowa, upamiętniająca przyłączenie części Górnego Śląska do Polski Polsko! Wraca do Ciebie Śląsk Piastowy 20. III. 1921 - 3. V. 1922 domyka wystawę, która dla zwiedzających będzie otwarta od 18 czerwca do końca bieżącego roku.
Marek Matlak

Wystawa czynna od 17 czerwca do 31 grudnia 2022
Wernisaż 17 czerwca o godzinie 12.00

Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego"
Muzeum Historyczne: nowa wystawa "W obronie Śląska piastowego" · fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

mp / bielsko.info

źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.