bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 7 lipca 2021
  • 11 lipca 2021
  • wyświetleń: 1563

Jak powstawały tereny rekreacyjne w Bielsku i Białej?

Za nami:

Na to pytanie postara się odpowiedzieć Jakub Krajewski, zapraszając na piątą z kolei wycieczkę Stowarzyszenia Olszówka w ramach projektu "Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta".

Reklama

Jak powstawały tereny rekreacyjne w Bielsku i Białej?
Jak powstawały tereny rekreacyjne w Bielsku i Białej? · fot. Stowarzyszenie Olszówka


W II połowie XIX w. doszło do największego rozkwitu bielsko-bialskiego przemysłu. Strudzeni pracą mieszkańcy chcieli uciec z zanieczyszczonego miasta i odpocząć na łonie natury.

W 1883 roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Upiększania Miasta, którego celem było uczynienie z lasu miejskiego miejsca rekreacji na wzór Lasu Wiedeńskiego. Stopniowo przystosowywano las gospodarczy do celów turystycznych i w ten sposób powstał Cygański Las, który jest fenomenem rekreacyjnym, nie tylko Bielska-Białej.

Uczestnicy kolejnej wycieczki Stowarzyszenia Olszówka, poznają ciekawe historie i miejsca z tym związane. W nawiązaniu do poprzedniej wycieczki spojrzą także z góry na Mikuszowice. Wycieczka będzie odbywać się w terenie górskim w okolicach Koziej Góry, więc należy pamiętać o dobrej kondycji i właściwym obuwiu.

Wycieczka rozpocznie się w niedzielę, 11 lipca godzinie 10.00.

Ze względów epidemiologicznych obowiązują limity uczestników i obowiązują zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (w tym wypadku trzeba podać jej datę).

Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wycieczki są bezpłatne.

Na wycieczkę zapraszają Jacek Zachara i Jakub Krajewski, koordynatorzy projektu. Wycieczka jest organizowana z okazji rocznicy połączenia miasta w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenia Olszówka "Historyczne szlaki Bielska-Białej. 70 lat dwumiasta". Program jest uzupełnieniem i kontynuacją realizowanego w roku 2020 projektu "Historyczne szlaki Bielska-Białej".

W obecnej edycji skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie - dlaczego dwa odrębne miasta Bielsko i Biała stały się jednym organizmem? A pretekstem do tego jest rocznica 70-lecia połączenia Bielska i Białej przypadająca w tym roku.

Ważnym punktem odniesienia w kulturowej i historycznej eksploracji miasta będzie rzeka Biała, która najpierw w średniowieczu łączyła ludzi mieszkających po jej obu stronach, później od roku 1327 stała się granicą, by od roku 1951 stać się spoiwem dwumiasta.

O kilka wieków starsze Bielsko oraz jej młodsza siostra Biała rozwijały się w różnych państwowościach, niezależnie od siebie, jednak jak się okazuje ich bliskość powodowała niezliczone ilości kontaktów na wielu poziomach. Od najprostszych relacji sąsiadów po dwóch stronach rzeki, aż po mające największy wpływ na rozwój całego rejonu kontakty i powiązania gospodarcze.

Ważne też będzie pokazanie dlaczego połączenie było w zasadzie czymś oczywistym i poza występowaniem pewnych tarć, w dłuższej perspektywie okazało się zabiegiem jak najbardziej słusznym. Będzie również wiele odwołań do aspektów różnicujących tereny po obu strona rzeki.

Sama nazwa naszego miasta jest intrygująca. Cześć osób wie dlaczego jest dwuczłonowa, jednak konteksty kulturowe, historyczne i społeczno-gospodarcze są dla nich niejasne i mało znane. 70-ta rocznica zrośnięcia się w jeden organizm jest doskonałym pretekstem, aby to zmienić.

W ramach projektu zostanie zorganizowanych w sumie 17 wycieczek edukacyjnych. Do tej pory odbyły się już cztery z nich.

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.