bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 10 maja 2021
  • wyświetleń: 1589

Wystawa poświęcona pamięci księdza, który zginął z rąk nazistów

Galeria Książnicy Beskidzkiej zaprasza na wystawę, której bohaterem jest ksiądz Jan Macha - kapłan, który poniósł męczeńską śmierć z rąk niemieckiego okupanta.

Reklama

Wystawa poświęcona pamięci księdza, który zginął z rąk Niemców - 05.2021 · fot. Książnica Beskidzka


Ks. Macha był człowiekiem głęboko religijnym, a przy tym gorliwym patriotą. Za służbę w szeregach Związku Walki Zbrojnej (Zgrupowanie „Konwalia” z terenu dzisiejszej Rudy Śląskiej). 17 lipca 1942 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r., kwadrans przed północą, w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Rodzina nigdy nie otrzymała ciała zmarłego. Najprawdopodobniej zostało ono spalone w KL Auschwitz. Symboliczny grób ks. Machy znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

- Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…). Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika - napisał kilka godzin przed egzekucją.

Wystawa ma na celu przybliżenie postaci ks. Jana Machy, którego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Katowicach rozpoczął się w 2013 roku, a zakończył się 5 września 2015 roku. Dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 16 marca 2016 akta sprawy zostały publicznie otwarte i rozpoczął się etap rzymski procesu beatyfikacyjnego.

29 listopada 2019 papież Franciszek polecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydanie 11 dekretów, w tym o męczeństwie ks. Jana Machy (1914-1942), co oznacza zgodę na jego beatyfikację.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.