bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 20 kwietnia 2021
  • 28 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 1471

Zdalny Klub Książki przy Bibliotece Pedagogicznej: Sny o pociagach

Za nami:

Zapraszamy na 38. spotkanie w ramach Klubu Książki, który działa przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. Tematem dyskusji będzie książka Denisa Johnsona, „Sny o pociagach". Zdalne spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 16.30.

Spotkanie, które odbędzie się online na platformie ClickMeeting/Zoom/Teams poprowadzi Jarosław Hess. Serdecznie zachęcamy do lektury i udziału w dyskusji!

O książce:W pierwszej połowie XX wieku wśród gór Idaho mieszkał Sam Grainier. Prosty, wrażliwy i nieco przesądny robotnik wynajmujący się do budowy linii kolejowych, naprawy mostów czy robót w lesie. Do pracy jeździł, kiedy była, do domu wracał, gdy kończyły się tygodnie znoju. Rytm tego życia przerwała tragedia - ogień strawił dom, zginęły ukochana żona i córeczka. I choć początkowo Sam nie może znaleźć ukojenia, z czasem na zgliszczach przeszłości, w pionierskim duchu swoich czasów, zaczyna budować przyszłość. A wszystko to w nieoczywistym i barwnym świecie amerykańsko-kanadyjskiego pogranicza, gdzie sen miesza się z jawą, duchy wkraczają w sprawy żywych, wilki oswajają ludzi, a samotnicze życie staje się receptą na tęsknotę za tym, co utracone.

Piękny język, niezwykła empatia i wyjątkowa umiejętność uchwycenia paradoksów natury ludzkiej - Denis Johnson to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych amerykańskich prozaików. Sny o pociągach są metaforyczną i intymną opowieścią o stracie i samotności oraz o trudach godzenia się z upływającym czasem.

Książka znalazła się w finale Nagrody Pulitzera oraz została uznana za jeden z najlepszych tytułów 2011 roku przez „The New York Times", „Esquire", „The New Yorker" i „Los Angeles Times".

O autorze:Denis Johnson (ur. 1 lipca 1949 w Monachium; zm. 24 maja 2017) to niemiecko-amerykański pisarz. Urodził się w Niemczech. Jego ojciec był pracownikiem United States Information Agency i był przerzucany z miejsca na miejsce po całym świecie. Dlatego mały Denis wychował się w Tokio, Manili i Waszyngtonie. Studiował na University of Iowa. W wieku 19 lat opublikował pierwszy tomik wierszy The Man Among the Seals. Wydał też Inner Weather (1976), The Incognito Lounge and Other Poems (1982) i The Throne of the Third Heaven of the Nations Millennium General Assembly: Poems Collected and New (1995), Already Dead: A California Gothic (1997, wyd. pol. Zagubione wybrzeże, przeł. Jędrzej Polak, Libros 2001).

Jego najsłynniejsze dzieło to zbiór opowiadań Jesus' Son (1992, wyd. pol. Syn Jezusa, przeł. Szymon Żuchowski, Karakter 2020) o chaotycznym życiu narkomanów w Chicago.

Wydana w 2007 roku powieść Tree of Smoke (wyd. pol. Drzewo dymu, przeł. Alina Siewior-Kuś, Sonia Draga 2009) przyniosła mu National Book Award for Fiction. Był też dwukrotnym finalistą Nagrody Pulitzera (2008, 2012) i stypendystą Fundacji Guggenheima (1986). Został pośmiertnie wyróżniony nagrodą Library of Congress Prize for American Fiction (2017).

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.