bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 19 marca 2021
  • wyświetleń: 1341

Księżycowe obrazy Joanny Zając-Slapničar i aukcja sztuki ZPAP

W Galerii PPP Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała prezentowana jest nastrojowa wystawa malarstwa Joanny Zając-Slapničar LUNA, czyli księżycowe opowieści. Wystawę można oglądać w małych grupach w związkowej kamienicy Rynek 27 do 19 marca. Na Facebooku ZPAP opublikowano reportaż z wystawy z komentarzem autorki. ZPAP zaprasza również na internetową aukcję sztuki w najbliższą niedziele, 21 marca o godz. 18.00.

księżycowe obrazy
Joanna Zając-Slapničar na tle swoich obrazów, kadr z filmu zamieszczonego na Facebooku ZPAP · fot. ZPAP Bielsko-Biała


- Na większości obrazów znajduje się księżyc.Boginią księżyca w mitologii greckiej była Luna. Jako bogini była kobietą, a na moich obrazach przeważają kobiety ewentualnie dziewczynki, stąd taki tytuł. Na obrazach znajdują się planety, które pojawiały się w moich pracach w czasach zamknięcia, pandemii. Odniosłam się do tego, że żyjemy w różnych światach. Poprzednia seria obrazów miała tytuł Światy. I te światy, planety przeszły mi w księżyce. Są one w pełni lub w kształcie bardziej księżycowatym. We wszystkich obrazach bardzo ważny jest dla mnie kolor, faktura. Pojawiają się figury, które często są wyobcowane. Cały czas jesteśmy pozamykani, wyizolowani. Wystawa nie może być oglądana w szerszym gronie. Tworząc te światy, maluję obrazy. Nie dominuje w nich smutek, staram się żeby obrazy były kolorowe, pełne radości. Chciałabym, żeby kojarzyły się z czymś pozytywnym, że jednak idziemy w stronę tego weselszego świata, coraz bardziej otwartego - opowiada Joanna Zając-Slapničar.

W obrazach Joanna Zając-Slapničar wykorzystuje piasek, który przywiozła znad Morza Bałtyckiego. To również widomy znak wspomnień z podróży. Uważny oglądający dostrzeże i muszelkę. Autorka przyznaje, że często inspiracją do tworzenia jest jej córka Helena. Jej piękne, długie włosy rozwiane w ruchu zachęcają do malowania

Reportaż z wystawy z komentarzem autorki znajduje się na Facebooku ZPAP: www.facebook.com/zpap.bielskobiala

To już druga wystawa obrazów Joanny Zając-Slapničar w Galerii PPP. Poprzednia zorganizowana w styczniu tego roku pod hasłem Nowościii prezentowała prace trójki artystów, którzy od niedawna są członkami Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała. Obok malarstwa Joanny Zając-Slapničar, pokazano wtedy także prace malarskie Alicji Wątor oraz rysunek i grafikę Jarosława Gewinnera.

- To, co pokazuje, to są nowości, ale nie w sensie, że stworzyłam coś nowego, bo raczej robię takie rzeczy. Pokazuję akwarele - lubię tę technikę, lubię wodne, przeźroczyste pociągnięcia pędzla, nanoszenie na papier - mówiła w styczniu Joanna Zając-Slapničar. - Moje życie tak się potoczyło, że byłam 10 lat w Słowenii. Do Polski wróciłam ze względu na szkołę dziecka. Mimo że urodziłam się w Katowicach, to trafiłam do Żywca, gdzie jest dom rodzinny po moich pradziadkach. W Słowenii byłam na początku na stypendium jednosemestralnym, później, kiedy się tam przeprowadziłam, zrobiłam studia podyplomowe z wideo. Związałam się tam z uczelnią, należałam też do związku plastyków, również związku akwarelistów. Od dwóch lat mam pracownię, która nadaje się też na wystawy. Założyłam Fundację Arcy Arty, która zajmuje się promowaniem sztuki, prowadzeniem zajęć plastycznych. Związek daje kontakt z artystami, to jest cenne w każdym środowisku, zwłaszcza, kiedy zmienia się środowisko, a ja je zmieniałam co jakiś czas.

Joanna Zając-Slapničar urodziła się 21 sierpnia 1973 roku w Katowicach. Studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2004 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. W 2003 roku była na stypendium na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie (Słowenia). Jest także absolwentką studiów podyplomowych na kierunku wideo (2016) Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie. Mieszka w Żywcu. Należy do ZPAP Okręg Bielsko-Biała od 2020 roku. Jest także członkinią sekcji Ilustratorów Związku Artystów Plastyków w Lubljanie (Društvo likovnih umetnikov Ljubljana) oraz sekcji Akwarelistów Słoweńskich Międzynarodowego Stowarzyszenia Akwarelistów (International Watercolor Society).

Zajmuje się malarstwem, ilustracją, kolażem, grafiką komputerową, wideo oraz szerzeniem zamiłowania do sztuki wśród dzieci i dorosłych. Szeroko rozumiana sztuka jest jej największą pasją i jednocześnie pracą.Uczestniczyła w licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych projektach, sympozjach, plenerach artystycznych i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Aukcja Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków21 marca o godz. 18.00 na platformie Onebid onebid.pl/pl bielski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków organizuje II Aukcję Sztuki swoich członków. Katalog wystawianych na aukcję prac z cenami można obejrzeć na stronach:

zpap.bielsko.pl/aukcja-sztuka-ii/
zpap.bielsko.pl/2021/03/10/aukcja-sztuka-ii/?fbclid=IwAR21whZvINRRWU1AjOJAtd4SkVLB_Wl7uAD42-se0ISSLXcoWb2YdEqXCpw
zpap.bielsko.pl/2021/03/10/aukcja-sztuka-ii/

Aukcja Sztuki ZPAP


Oto lista autorów, których prace będą sprzedawane: Bogumiła Ciosek, Piotr Czadankiewicz, Jarosław Gewinner, Patrycja Godula, Tomasz Grunt, Jolanta Herma-Pasińska, Mariusz Horeczy, Robert Kasprzyk, Monika Kilan-Borowska, Antoni Konarzewski, Iwona Konarzewska, Krzysztof Krzysztof, Piotr Kutryba, Waldemar Lesiak, Józef Łysakowski, Wiesław Łysakowski, Mirosław Mikuszewski, Tadeusz Moskała, Stanisław Mrowiec, Aleksandra Nedyńska, Magdalena Stelmaszyńska, Ewa Surowiec-Butrym, Agnieszka Szczygielska-Mulawka, Teresa Sztwiertnia, Jerzy Talik, Agata Tomiczek-Wołonciej, Anna Wajda, Aleksandra Wiszniewska, Henryka Wojciechowska, Joanna Zając-Slapničar, Barbara Żak oraz Joanna Żochowska.

aukcja sztuka


ZPAP zaprasza również do obejrzenia filmu przygotowanego z okazji 75 lat Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Mnóstwo wspomnień i anegdot:

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała, ZPAP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.