bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 18 lutego 2021
  • 24 lutego 2021
  • wyświetleń: 916

Dwurnik znany i nieznany - wystawa w Galerii Akademickiej ATH

Prezentowana w Galerii Akademickiej ATH w Bielsku - Białej wystawa prac jednego z najbardziej znanych artystów polskich drugiej połowy XX wieku i początku wieku XXI zatytułowana jest; „Dwurnik znany i nieznany”.

Wystawa Dwurnika w ATH
O wystawie opowiada jej kurator, Ernest Zawada · fot. ATH Bielsko-Biała


Ekspozycja obejmuje osiem obrazów mistrza. Są to: „ Chrystus w Łowiczu” (1970r.), „Majowy dzień hutnika” (1986r.), „Państwo jak monolit” (1986r.), „Ruski Karabin” (1988 r.), „ Szczęśliwa murarka’ (1988 r.), „Ostrzeszów” (1989 r.), „Pułtusk” (1990 r.), „Błękitne pogo w błękitnej Brodnicy” (1995 r.).

To zaledwie maleńki fragment z jego dorobku, liczącego sześć tysięcy obrazów. Daje on jednak pogląd na charakterystyczny i typowy dla niego styl malarstwa, który w ironiczny sposób odwołuje się do treści społeczno-politycznych i historyczno-narodowych. Ekspresyjne w deformacjach i przerysowaniach wielkoformatowe prace, w figuratywnie komiksowej narracji, symbolicznie odzwierciedlają kondycję typowo polskiej rzeczywistości, widzianej z perspektywy końca lat osiemdziesiątych.

Tak o wystawie opowiada prof. Ernest Zawada, kurator wystawy:Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą, W latach 1963 - 1970 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W 1965 roku po raz pierwszy zaintrygował się malarstwem Nikifora, co w konsekwencji wywarło wpływ na styl jego malarstwa. Od 1970 roku realizował cykle obrazów: „Dyplom”, „Droga”, „Różne błękity”, „Sportowcy”, „Robotnicy”, „Podróże autostopem”, „Krzyż”, „Droga na wschód”, „Od grudnia do czerwca”, „Niech żyje wojna”, „Błękitny”.

W latach osiemdziesiątych XX wieku angażował się w działania „Solidarności”. W roku 1981 otrzymał nagrodę krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida, a w 1983 Nagrodę Kulturalną „Solidarności”. W 1982 roku uczestniczył, jako jedyny Polak w wystawie „Documenta7” w Kassel. Realizował swoje wystawy indywidualne na zachodzie Europy - w Eindhoven, Wiedniu i w Waszyngtonie. Ekspozycje swoich prac rozpoczął także w Polsce, wystawą w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 1987 roku. Dotychczas zrealizowano wiele indywidualnych prezentacji jego prac. Uczestniczył także regularnie w wystawach zbiorowych. Artysta zmarł 28 października 2018 roku.

Zgodnie z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa i ograniczeniami związanymi z pandemią, od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym działają muzea i galerie sztuki. Galeria ATH zaprasza do odwiedzania! W celu umówienia terminu wizyty prosimy o uprzedni kontakt mailowy lub telefoniczny z Działem Marketingu: marketing@ath.bielsko.pl, tel. 33 8279274.

wystawa Dwurnik w ATH

ar / bielsko.info, źródło: ATH Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.