bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 17 lutego 2021
  • wyświetleń: 899

25 lat MDK: rok pod znakiem kulturalnych niespodzianek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejski Dom Kultury" podaj

W ostatnim czasie pracownicy domów kultury z profesjonalnych animatorów przemienili się w moderatorów życia kulturalno-społecznego w przestrzeni wirtualnej. Wiele imprez i konkursów w dobie pandemii udało się zrealizować z jeszcze większym rozmachem niż dotychczas. Szeroka, skuteczna promocja w środowisku internetowym zachęciła do udziału większą liczbę uczestników. Jaki będzie ten rok dla bielskich Miejskich Domów Kultury - szczególny, bo jubileuszowy?

25 lat MDK: rok pod znakiem kulturalnych niespodzianek


W tym roku mija 25 lat od założenia Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, który funkcjonowanie jako samorządowa instytucja, skupiająca wszystkie domy kultury w poszczególnych dzielnicach, rozpoczął w styczniu 1996 roku. Ogółem w jednym sezonie kulturalnym MDK organizuje imponującą liczbę ponad 1000 imprez, spotkań, koncertów i wystaw oraz innych wydarzeń kulturalnych, zarówno o charakterze lokalnym, jak tych, które określić można mianem „okrętów flagowych” (o szerszym zasięgu i większej sile oddziaływania). We wszystkich udział bierze co roku prawie 100 000 widzów.

W strukturach MDK (podlegających systematycznemu rozrostowi za sprawą uruchamiania kolejnych placówek filialnych) działa dziesięć Domów Kultury i jedna Świetlica (Funkcjonuje w nich ponad 400 grup stałych dla prawie 5 tysięcy uczestników, m.in. muzyczne, folklorystyczne, teatralne, plastyczne, taneczne, wokalne, wokalno-instrumentalne, kabaretowe, językowe, rękodzielnicze, hobbystyczne, baletowe) oraz Galeria Fotografii B&B, a w styczniu br. został przyłączony Klub Nauczyciela.

Bardzo bogata oferta skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Obejmuje tzw. dziecięce grupy twórcze dla przedszkolaków i formy dedykowane środowisku seniorów, a także propozycje do młodzieży i osób dorosłych czynnych zawodowo. Równolegle z zajęciami w grupach prowadzone są zajęcia indywidualne, w tym ciesząca się bardzo dużym powodzeniem nauka gry na instrumentach muzycznych.
To że w 2020 roku udało się bardzo dużo imprez i zajęć zrealizować wynikało w dużej mierze z uwarunkowań technicznych, związanych ze współczesnymi sposobami komunikacji. Na przykład w konkursach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przeprowadzanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy napływały zgłoszenia z całej Polski oraz z innych krajów. W ubiegłorocznej edycji „Bohunovej Palety”, międzynarodowego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, zgłoszone zostały prace aż z Hongkongu.

Rok pod znakiem działalności on-lineTo co udało się wypracować przed wystąpieniem problemu pandemii znalazło przełożenie dzięki łączom internetowym, kiedy odbiorcy oferty mogli skorzystać ze strony www MDK i kanałów komunikacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przez ostatnie trzy lata udało się wprowadzić do placówek filialnych MDK nowoczesne technologie, które stały się jedynym środkiem komunikacji w czasie pandemii. Usprawnienie komunikacji pozwoliło na kontynuowanie działalności kulturalnej w dobie epidemii koronawirusa w formule on-line.

- Wdrożyliśmy bardzo dużą pomysłowość i nowoczesność w prowadzeniu zajęć. Nagrywane były filmy instruktażowe, przeprowadzaliśmy atrakcyjne warsztaty i konkursy tematyczne. Można było zobaczyć szereg ciekawych inicjatyw premierowych, również w tzw. trybie live - mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Zbigniew Hendzel.

- Uczestnicy zajęć teatralnych dla seniorów przygotowali m.in. krótkie scenki dramaturgiczne, również o zabarwieniu komediowym, korzystając z tego, czego wcześniej nauczyli się podczas prób. W świat poszły propozycje teatralne, taneczne i muzyczne w formie nagranych występów wybranych zespołów z wszystkich domów kultury. Z kolei ćwiczenia oddechowe, przygotowane we współpracy z aktorami Teatru Polskiego, zostały zauważone i wyemitowane na antenie mediów ogólnopolskich - dodaje.

Co przygotowano na jubileuszowy rok?- Jubileusz, który przypada w 2021 roku jeszcze bardziej nas mobilizuje. Postaramy się zaprezentować, o ile sytuacja pandemiczna na to pozwoli, na przełomie maja i czerwca wielką imprezę-niespodziankę w formie pikniku artystycznego dla całej rodziny - zapowiada Zbigniew Hendzel.

- Uchylając rąbka tajemnicy: wzorowaną na Festynie z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanym przez nas w 2019 roku w Parku im. Juliusza Słowackiego. Festyn odniósł olbrzymi sukces frekwencyjny, a podczas kilku godzin wspólnej zabawy działy się rzeczy zupełnie niebywałe: Na dwóch scenach wystąpiło kilkuset wykonawców, przez cały czas prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów z naszych placówek warsztaty twórcze i odbywały się konkursy. Chcemy ten sukces powtórzyć. W innych miesiącach roku jubileuszowego również szykujemy sporo atrakcji. Przez cały rok będą realizowane kulturalne niespodzianki.

- Zapraszamy do korzystania z oferty MDK podczas zajęć stałych, oczywiście od momentu, kiedy pojawi się możliwość szerokiego otwarcia drzwi w placówkach dla odbiorców oferty kulturalnej, a teraz za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.mdk.bielsko.pl i portali społecznościowych, które przez cały czas realizują bardzo ciekawe i zróżnicowane wydarzenia kulturalne. W 2021 roku MDK przygotowuje liczne niespodzianki, które będzie można zobaczyć i usłyszeć nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale również na żywo - zachęca dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Zbigniew Hendzel.

ar / bielsko.info, źródło: Miejski Dom Kultury

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejski Dom Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejski Dom Kultury" podaj