Rozrywka

  • 26 listopada 2020
  • wyświetleń: 5712

Odeszła Janina Wiciejewska-Pochopień, bielska malarka

Janina Wiciejewska-Pochopień, rocznik 1927, była jedną z najstarszych członkiń Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu w Bielsku-Białej. W latach 1960-1984 uczyła przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.

Janina Wiciejewska-Pochopień
Nie żyje Janina Wiciejewska-Pochopień · fot. archiwum ZPAP Okręg Bielsko-Biała


- 12 listopada w Krakowie zmarła nasza koleżanka, artystka, pedagog, Janina Wiciejewska-Pochopień. Żegnamy i dziękujemy. ZPAP Bielsko-Biała. Pogrzeb Janiny Wiciejewskiej-Pochopień, lat 93, będzie miał miejsce 30 listopada o godz. 11.00 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim - napisał na Facebooku bielskiego ZPAP prezes Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, Mirosław Mikuszewski.

Janina Wiciejewska-Pochopień urodziła się w 1927 roku w Kolonii Gródek na Lubelszczyźnie. Była absolwentką pierwszego rocznika dwuletniego Liceum Plastycznego w Zamościu. W latach 1949-1954 studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom z malarstwa uzyskała w 1955 roku w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków była od 1955 roku. Zajmowała się malarstwem. W latach 1960-1984 była nauczycielem przedmiotów artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.

Wyróżniona została Srebrną Odznaką Zasłużonemu za działalność kulturalną województwa katowickiego (1972) oraz odznaką Zasłużonego Działacza Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki (1980). W 1975 roku otrzymała Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania.

Janina Wiciejewska-Pochopień, Pejzaż kosmiczny
Pejzaż kosmiczny nr 1; kolekcja sztuki Galerii Bielskiej BWA · fot. BWA Bielsko-Biała


Brała udział w licznych wystawach oddziałowych, okręgowych i ogólnopolskich, m.in. w takich jak: 25 lat plastyki w województwie katowickim, 1969, Bytom; 25 lat ZPAP w Bielsku-Białej, 1970; Ogólnopolska Wystawa Bielska Jesień - 1968, 1969, 1970 i 1971; wystawa prac nauczycieli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, 1974.

Była laureatką Złotego Medalu i I nagrody Zarządu Okręgu ZPAP w Katowicach podczas VI Ogólnopolskiej Wystawy Bielska Jesień w 1968 roku za obraz Pejzaż kosmiczny nr 7.

Prace Janiny Wiciejewskiej-Pochopień mogliśmy oglądać na wystawie przygotowanej w 2015 roku w mieszczącej się w budynku Galerii Bielskiej BWA Kluobokawiarni Aquarium podczas jubileuszowej ekspozycji Kochajmy naszych artystów. 70 lat obecności ZPAP w Bielsku-Białej. Prezentowane wtedy obrazy artystki pochodziły z cyklu Pejzaż kosmiczny (1967-1968), namalowane zostały w konwencji abstrakcji geometrycznej w wysmakowanych pastelowych barwach. Jeden z obrazów tej serii zdobył główną nagrodę na Bielskiej Jesieni w 1968 roku, praca ta została zakupiona do zbiorów bielskiego muzeum. Obrazy Janiny Wiciejewskiej-Pochopień zostały zakupione do Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w 2014 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj