bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 13 listopada 2020
  • wyświetleń: 1490

Mirosław Mikuszewski - twórcę przedstawia Muzeum Historyczne

Na czas pandemii i zamknięcia placówek kultury Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowuje prezentacje dotyczące artystów związanych z naszym miastem. Tym razem zapoznaje nas z sylwetką Mirosława Mikuszewskiego.Mirosław Mikuszewski wielokrotnie podkreślał, że jest projektantem wzornictwa przemysłowego. Muzeum mówi o jego twórczości, a jednocześnie naświetla obywatelską postawę związaną z działalnością społeczną oraz tą na rzecz aktywizacji i rozwoju lokalnego środowiska artystów plastyków i sztuk wizualnych.

Prezentacja została przygotowana przez Teresę Dudek-Bujarek w ramach projektu „Złap kontakt ze sztuką - wypatrzone w magazynie” na 75-lecie obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Poznaliśmy już takie postacie, jak Jan Chwierut, Jerzy Leski, Władysław Szostak. Całorocznym prezentacjom wcześniej towarzyszyły spotkania w Muzeum. Teraz projekt przeniósł się do sieci i ma postać prezentacji multimedialnych oraz w formie wideo.

Mirosław Mikuszewski pochodzi z Lipnika (rocznik 1955), jest absolwentem Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP, gdzie w 1980 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Był on pomysłodawcą, współzałożycielem i przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Artystów Plastyków WALOR w Bielsku-Białej. Obecnie prowadzi własna Pracownię Projektową WALOR.

W swych kreatywnych działaniach pozostał wierny wybranemu kierunkowi studiów. Jest przede wszystkim projektantem o szerokim spektrum twórczej aktywności. Zajmuje się grafiką użytkową, wydawniczą, projektami reklamowymi, komunikacją wizualną oraz aranżowaniem wystroju wnętrz, konstruowaniem mebli, elementów oświetleniowych, czy form przemysłowych. W szerokim wachlarzu jego działalności są także aranżacje i prace kuratorskie przy ekspozycjach plastyki: ogólnopolskich („Bielska Jesień”), okręgowych i środowiskowych (Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych). Swoje prace z zakresu szeroko pojętego wzornictwa prezentował na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Francja).

Wiele jego propozycji dotyczących sztuki użytkowej i designu zostało wyróżnionych i nagrodzonych. Jeszcze podczas studiów otrzymał nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie za projekty zaprezentowane na wystawie „Wzornictwo dzieciom”. Jego plakat „Oświęcim ostrzega” wyróżniono w międzynarodowym konkursie, czego wynikiem było zaproszenia do udziału w wystawach w Moskwie i Sofii (1985). Mirosław Mikuszewski jest laureatem konkursu Prezydenta Miasta Bielska-Białej obejmującego opracowanie spójnego systemu informacji miejskiej (1998), otrzymał również nominację do „Ikara” (2015). Jego projekty wyróżniono w konkursie „Projekt Arting 2006”, którego jury - w uzasadnieniu - podkreśliło: projekt informacji i identyfikacji miasta dobrze nawiązuje do jego charakteru i jest dobrą drogą do dalszych poszukiwań.

Mimo rozlicznych zajęć artystycznych znajduje on czas na pracę społeczną. Jest bardzo aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała. Przez kilka kadencji pracował w tutejszym zarządzie, w 1983 oraz w latach 1990-1993 był skarbnikiem, a od 2012 jest prezesem. Jest niestrudzonym animatorem życia artystycznego, plastycznego i wizualnego w naszym mieście. Dzięki jego talentom organizacyjnym Związek otworzył się na szeroką współpracę z różnego typu placówkami i instytucjami kultury, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Mikuszewski poprzez swoje działania stara się promować działalność plastyczną i wizualną wszystkich członków tego stowarzyszenia. Usystematyzowane i energiczne zarządzanie ZPAP podniosło status Związku, lokując go w gronie najistotniejszych organizacji kształtujących oblicze kulturalne miasta Bielska-Białej. Z rozmachem przygotował (wspierany przez Krystynę Stec) jubileusze 70- i 75-lecia obecności ZPAP w Bielsku-Białej, uporządkował sytuację prawną związkowej kamienicy pod adresem Rynek 27, w której z powodzeniem funkcjonuje Galeria PPP. Jego aktywność społeczna została zauważona na forum ogólnopolskim i uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony Kulturze Polskiej” (opracowała TDB).

Muzeum Historyczne zapowiada, że na przyszły rok przygotowuje kolejne prezentacje pokazujące bielskie środowisko artystyczne pn. "70 lat Bielska-Białej. Spojrzenie na miasto oczami artystów".

ar / bielsko.info, źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.