bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 14 listopada 2020
  • 15 listopada 2020
  • wyświetleń: 1936

„Moi pradziadkowie” - animacja projektu "BB dla dzieci w sieci"

Naprawdę warto obejrzeć film animowany Justyny Lach oparty na opowieści siedmioletniej Hani Musiał "Moi pradziadkowie" i wyróżniony w konkursie literackim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz "Pewnego razu w Bielsku-Białej".

„Moi pradziadkowie” - animacja projektu "BB dla dzieci w sieci"
„Moi pradziadkowie” - animacja projektu "BB dla dzieci w sieci" · fot. DK "Kubiszówka"


To pierwsza z animacji, które powstają w ramach realizowanego przez Kubiszówkę projektu "BB dla dzieci w sieci!" Przy pomocy rodzinnych opowieści mają popularyzować wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym Bielska-Białej. Żeby pozyskać materiał do filmowych animacji, Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz ogłosił w czasie tegorocznych wakacji konkurs literacki "Pewnego razu w Bielsku-Białej", zachęcając dzieci do podzielenia się rodzinnymi historiami lub stworzenia fikcyjnych opowieści i legend z naszym miastem w tle.

Nagrodzone w konkursie prace zostaną zarejestrowane w formie filmów animowanych i opublikowane na stronie projektu. Tam też zostanie umieszczona interaktywna mapa historycznych miejsc Bielska-Białej - zapowiadała Kubiszówka w sierpniu.Od 3 listopada można już obejrzeć prościutką, ale wzruszającą, pięknie namalowaną i sfilmowaną animację "Moi pradziadkowie". Justyna Lach - absolwentka sztuki mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - oprawiła filmowo opowieść siedmioletniej bielszczanki Hani Musiał, którą dziewczyna usłyszała od swojej babci.

Rzecz dotyczy czasów II wojny światowej i oczywiście naszego miasta. Pradziadek Hani - Rudolf Białoń przed wojną i w jej trakcie pracował w cegielni firmy Karol Korn, prowadzonej wówczas przez syna słynnego budowniczego - Feliksa Korna. Budynki cegielni stały przy dzisiejszej ulicy Romualda Traugutta. Pradziadek Rudolf przez całą wojnę ukrywał w stosie cegieł sztandar ówczesnego gimnazjum w Bielsku (obecnie to Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika) i książki z gimnazjalnej biblioteki.

"Projekt BB dla dzieci w sieci" jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.