bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 5 października 2020
  • 10 października 2020
  • wyświetleń: 1185

Otwarcie 14. sezonu Teatru Tekstu im. Teodora Sixta w Willi Sixta

Za nami:

Teatr Tekstu zaprasza na czytanie sztuki Artura Pałygi pt. Testament Teodora Sixta. Czytanie odbędzie się w sobotę, 10 października o godz. 19.00 w Willi Sixta przy ul. Mickiewicza 24 w Bielsku-Białej. Wydarzenie otworzy 14. sezon działalności Teatru.

W niezwykły sposób zostanie otwarty czternasty sezon Teatru Teodora Sixta! Przedziwnym obrotem koła losu Teatr przenosi się do domu swojego patrona. A stało się to możliwe dzięki temu, że gospodarzem Willi Sixta została Galeria Bielska BWA, która, za sprawą Ady Piekarskiej, serdecznie zaprosiła działaczy grupy do tego miejsca.

Początkowo, w 2007 roku Teatr był grupą osób spotykających się w knajpach, żeby wspólnie czytać i omawiać sztuki teatralne. Potem na parę lat przeniósł się do bielskiego Teatru Polskiego, a potem do bielskiej siedziby Partii Razem. Teraz Teodor Sixt zawołał ich do siebie. Grupa zacznie nowy etap w historii TTTS od przeczytania "Testamentu Teodora Sixta" autorstwa Artura Pałygi.

- Sixt został patronem Teatru Tekstu troszeczkę żartobliwie, ale najwidoczniej z czasem go polubił i ostatecznie potraktował poważnie - mówi Artur Pałyga.

- "Testament..." To był mój debiut. To było wszystko niezwykłe! Wymyśliłem tę sztukę i pisałem ją w Willi Sixta, w pokoiku pod wieżyczką, gdzie wówczas pracowałem, wymyślając i pisząc czasopismo "Akademia", bo tam był wówczas rektorat ATH. Pamiętam, że siedziałem w nocy, wiedziałem już, że ogłoszono konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, i stróż z portierni spytał, czy się nie boję tak siedzieć sam, bo przecież tu straszy. I tak się zaczęło pisanie tej sztuki, od której zmieniło się całe moje życie, bo dzięki niej i dzięki jej zwycięstwu w tym konkursie, poszedłem w teatry. No więc dziwne, dziwne. W życiu bym nie przewidział wtedy, że będę Was zapraszał do Willi Sixta na czytanie tej sztuki na otwarcie 14. sezonu Teatru Tekstu im. Teodora Sixta - dodaje Pałyga.

Każdy, kto chce uczestniczyć w spotkaniu, musi potwierdzić udział mailowo poprzez adresy uhm.anyway@gmail.com lub jaroslawhess@gmail.com. Jest to konieczny wymóg związany z obostrzeniami związanymi z pandemią. Uczestnikom zostanie zmierzona temperatura, będą też poproszeni o wypełnienie "covidowych" ankiet.

ar / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.