bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 23 września 2020
  • 27 września 2020
  • wyświetleń: 994

Historyczny spacer śladem dyliżansów po ulicy 11 Listopada

Za nami:

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza już 27 września na kolejny historyczny spacer w ramach projektu „Historyczne szlaki Bielska-Białej”

Spacer, Stowarzyszenie Olszówka
Spacer ze Stowarzyszeniem Olszówka · fot. Agnieszka Kałamała


Na co dzień, przemieszczając się ulicami naszego miasta, nie zdajemy sobie sprawy, że od siedmiu wieków tymi samymi ulicami poruszali się nasi przodkowie, a kierunek ich wędrówek i kształtowanie zabudowy miasta determinował splot wydarzeń historycznych. Tym razem przemierzymy małopolską część Bielska-Białej.

Wędrując ulicą 11 Listopada pokonujemy Bielsko-Bialski odcinek traktu cesarskiego, który odegrał niebagatelna rolę w procesie zrastania się obu miast. A wszystko zaczęło się za sprawą budowy w latach 70. i 80. XVIII wieku drogi łączącej Wiedeń i Lwów, po zaborze przez Austrię małopolskiej części Bielska-Białej. Wytyczono wtedy nową oś urbanistyczną, wzdłuż której pojawiła się „józefińska” zabudowa, będąca dziś pięknym świadectwem historii. W ten sposób dzisiejsza ulica 11 Listopada przyczyniła się do połączenia Bielska i Białej w jedną całość. W Białej wytyczono najpierw Stary, a później, nieco dalej na wschód, Nowy Rynek. Tak ukształtowało się centrum naszego dwumiasta. Most na rzece Białej stał się symbolicznym łącznikiem. Bielsko i Biała stały się w wieku XIX znaczącym ośrodkiem przemysłowym, głównie sukienniczym, łączącym śląskie i małopolskie tradycje. Od końca wieku XVIII, po nowo utworzonym trakcie cesarskim wzdłuż miast rzemieślników i kupców zaczęły podążać dyliżanse z podróżnymi pomiędzy Wiedniem a Lwowem. Przejdziemy się ich śladem.

Termin spaceru: 27 września o godz. 10.00. Prowadzący: Piotr Kenig.
Trasa: jeden z odcinków Traktu Cesarskiego, od mostu na Białej w kierunku wschodnim.
Zapisy: chętni proszeni są o kontakt: stowarzyszenieolszowka@gmail.com, tel. 693 315 998. Prawo do uczestnictwa w wycieczce mają osoby, które dostaną potwierdzenie po uprzednim zarejestrowaniu oraz wypełnieniu formularzy.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowania udzieliła gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

Następne terminy wycieczek będą sukcesywnie podawane.

Zachęcamy do zajrzenia na stronę facebookową Stowarzyszenia: www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka

ar / bielsko.info, źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.