bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 11 września 2020
  • 2 października 2020
  • wyświetleń: 3288

Augustus na podstawie baśni Hermana Hessego w Banialuce

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

Najnowszy spektakl bielskiego teatru lalek na podstawie utworu noblisty Hermanna Hessego skierowany jest do młodzieży i widzów dorosłych. Tematem sztuki jest człowiek, jego przeznaczenie, determinacja oraz potencjał do zmiany własnego życia. Prapremiera przedstawienia już 26 i 27 września o 17.00 (wstęp tylko za zaproszeniami). Wszyscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakl już 30 września oraz 2 października.

Augustus - nowy spektakl Teatru Lalek Banialuka - 09.2020 · fot. Rafał Sakowski


Przedstawienie jest wielopoziomową opowieścią o człowieku płynącym przez życie na fali wszechobecnego uwielbienia. Augustus nic nie daje, on bierze, bez wahania, bez skrupułów, nie licząc się z uczuciami innych, zaspokaja tylko swoje potrzeby. Niedojrzały, egocentryczny i nadmiernie egoistyczny, krzywdzi ludzi gardząc nimi i pragnąc ich jednocześnie. Pogoń w poszukiwaniu spełnienia, doprowadza go do sytuacji granicznej. Reżyser prowadzi widza przez kolejne etapy, nie wskazując winnych, nie narzucając jednoznacznej oceny. Główny charakter jest wieloznaczny, ale i uniwersalny, podobne postawy można odnaleźć w literaturze jak i prawdziwym życiu. Dlatego w sztuce bohaterowie przemawiają również fragmentami Szczęśliwego Księcia Oscara Wilde’a oraz Pieśni Słonecznej i Modlitwy św. Franciszka z Asyżu.

Spektakl powstał na podstawie opowiadania "Augustus" autorstwa Hermanna Hessego, powieściopisarza, poety, eseisty uhonorowanego w 1946 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Jego twórczość jest sumą doświadczeń dorastania w ortodoksyjnej, protestanckiej rodzinie, fascynacji filozofią buddyjską i psychoanalizą. Hesse rozpoznawany jest powszechnie jako twórca Wilka Stepowego. Mniej znany jest jego zbiór Baśni, gdzie w krótkich, refleksyjno-filozoficznych opowiadaniach, przedstawia człowieka w sytuacji ważnych wyborów. Autor pisząc metaforycznym, stylizowanym na ludowe podania stylem stawia w nich pytania o możliwość zmiany swego życia, poszukiwania własnej drogi i powołania. Bohaterem jednego z tych opowiadań jest Augustus.

W przedstawieniu ogromną rolę odgrywa plastyka. Lalki, formy i przedmioty służą ukazaniu wieloznaczności przestrzeni, czasu, postaci i materii, którą posługują się bohaterowie. Wszystko to jest dopełnione subtelną, emocjonalną muzyką, przeprowadzającą widza poprzez kolejne etapy widowiska.

Tematyka poruszana w przedstawieniu jest uniwersalna, odporna na czas i mody. Można nawet powiedzieć, że nabiera większego znaczenia w dobie zaspokajania własnych potrzeb, realizowania siebie, gdzie marketingowy przekaz mówi każdemu - to dla ciebie to wszystko, ty jesteś najważniejszy. W takim świecie aparat do selfie nie różni się bardzo od więzienia, w którym samotnie przebywa Augustus…

Augustus
autor: Hermann Hesse
tłumaczenie: Sława Lisiecka
adaptacja i reżyseria: Jacek Popławski
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
Obsada: Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski.

Bilety do nabycia online i w kasie teatru.

ar / bielsko.info, źródło: Teatr Lalek Banialuka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj