bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 28 lipca 2020
  • 12 września 2020
  • wyświetleń: 2305

EDD: Na szlaku solnym - spacer po obiektach obronnych w Jaworzu

Za nami:

Bielskie Muzeum bierze udział w 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Jednym z wydarzeń będzie wycieczka terenowa „Na szlaku solnym” - spacer po prehistorycznych i średniowiecznych obiektach obronnych w Jaworzu, która odbędzie się w sobotę, 12 września w godzinach 11:00 - 15:00.

Palenica Jaworze
Góra Palenica w Jaworzu · fot. Bogusław Chorąży


Spacer ma na celu zapoznanie uczestników z przebiegiem, rolą i znaczeniem tzw. szlaku solnego oraz dziełami obronnymi związanymi z jego funkcjonowaniem na terenie miejscowości Jaworze. Dystans do pokonania to ok. 3 km, różnica wysokości - ok. 400 m. Zajęcia poprowadzą archeolodzy: Cezary Namirski, Bożena Chorąży, Bogusław Chorąży.

Początek wycieczki będzie miał miejsce pod siedzibą Urzędu Gminnego w Jaworzu (miejsce zbiórki), znajdującego się u podnóża wzniesienia o nazwie Młyńska Kępa. W okresie wczesnej epoki żelaza (750-400 p.n.e.) na jego szczycie zlokalizowane było osiedle prehistoryczne. Następnie uczestnicy przemieszczą się w kierunku Beskidzkiego Zakładu Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Jaworzu. Na jego terenie, w miejscu o nazwie Zamczysko, znajduje się średniowieczny gródek obronny oraz osada prehistoryczna z wczesnej epoki żelaza (750-400 p.n.e.). Stamtąd wycieczka uda się na szczyt góry Palenica (688 m n.p.m.), gdzie jej uczestnicy poznają problematykę obiektu określanego jako krąg kamienny, oraz zlokalizowanego w jego sąsiedztwie kompleksu kopców kamiennych.

Wszystkie wykłady, wycieczki terenowe w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa są bezpłatne i obowiązują zapisy telefoniczne od 10 sierpnia do 10 września.

Liczba osób: do 35 (o ile nie ulegnie zmianom sytuacja epidemiczna); rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25

ar / bielsko.info, źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.