bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 27 lipca 2020
  • wyświetleń: 929

Koronki i hafty w Galerii Sztuki ROK tylko do końca lipca

Za nami:

Jeszcze tylko do 31 lipca trwa wystawa koronek i haftów w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przy ul. ul. 1 Maja 8. W jednej sali prezentowane są prace uczestników konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2019, w drugiej - cykl ręcznie wykonanych haftów Marii Kubik.

Koronka koniakowska i beskidzki haft krzyżykowy - wystawa pokonkursowaWystawa jest pokłosiem konkursu organizowanego przez Fundację Koronki Koniakowskie, przy współudziale Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Oddział Beskidzki w Bielsku-Białej oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

wystawa haft


Cykl haftów Marii Kubik wykonanych ręcznie - wyposażenie dawnych izb wiejskichMaria Kubik większość życia zawodowego przepracowała jako szlifierz metali. Po męczącej zmianie potrzebowała odskoczni - haftowanie przynosiło ukojenie po trudach dnia. Tak powstawały listki, mereżki, dziurki, kwiatowe kompozycje. Z czasem doskonalone umiejętności były już na tyle rozwinięte, że mogła rozpocząć trwającą przez wiele lat współpracę z Cepelią (1983-1995). Wyszywała mieszczące się w tradycyjnym kanonie obrusy, bieżniki, serwety, wszystko to, na co było zapotrzebowanie. A jej hafty zawsze były dopracowane, odznaczały się artyzmem i wysokim kunsztem wykonania. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej prace znajdują się w zbiorach kilku muzeów. W Muzeum Śląskim jest wyhaftowany przez nią kabotek, w Muzeum w Rybniku - obrusy, taśmy do półek, makatki, a w Muzeum Miejskim w Tychach zestaw do wózka dziecięcego.

„Cykl haftów wykonanych ręcznie - wyposażenie dawnych izb wiejskich” to autorski program, który Maria Kubik zrealizowała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstałe prace staną się częścią ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie. Wcześniej zostaną zaprezentowane na wystawach czasowych w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej oraz bestwińskim muzeum. W ramach projektu, który trwał od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku, powstały: makatki, komplet pościeli, obrus na stół, bieżnik na komodę, becik, wyposażenie do kołyski oraz ozdobniki do półek. Jego celem było pokazanie młodemu pokoleniu, jak dawniej dekorowano izby. Ponadto stypendystka przeprowadziła w bestwińskim muzeum warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których opowiedziała o hafcie, pokazała jak wyszywać i zachęciła do zainteresowania się tą formą twórczości.

wystawa haft


Wstęp na obie wystawy jest wolny. Kuratorem jest Zbigniew Micherdziński.

Galerię można zwiedzać w dni robocze od godz.10.00 do 15.00. Ekspozycję może jednocześnie oglądać 5 osób. Obowiązuje zakaz dotykania przez zwiedzających jakichkolwiek przedmiotów w Galerii, tj. eksponatów, gablot itp.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

ar / bielsko.info, źródło: Regionalne Centrum Kultury

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.