Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 22 maja 2020
  • wyświetleń: 1447

DK Kubiszówka zrealizuje 4 twórcze projekty z grantów Ministerstwa Kultury

Cztery duże projekty z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizuje w tym roku Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Bielska placówka otrzymała granty na cykl familijnych filmów popularyzujących wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym Bielska-Białej dla dzieci i rodziców, cykl warsztatów z technik tworzenia mozaiki oraz warsztatów językowych poświęconych antropologii słowa. Pieniądze zostaną też przeznaczone na modernizację oświetlenia i nagłośnienia. Projekty zostaną zrealizowane do końca października.

Kubiszówka
Dom Kultury Kubiszówka · fot. DK Kubiszówka


- Mamy w tym roku rękę do projektów - mówi z radością i dumą kierownik DK Kubiszówka, Iwona Kusak - Rzadko się zdarza, że aż tyle inicjatyw przechodzi i tyle pieniędzy udaje się uzyskać - dodaje.

Operatorem programów finansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Narodowe Centrum Kultury. Jedna z inwestycji z grantu dotyczy modernizacji oświetlenia i nagłośnienia. Pozostałe skupiają się na działalności kulturalnej i animacyjnej. Co to za projekty?

BB dla dzieci w sieci

Projekt będzie polegał na zrealizowaniu cyklu familijnych filmów popularyzujących wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym Bielska-Białej dla dzieci i ich rodziców. W jego ramach powstanie strona internetowa, na której znajdą się filmy edukacyjne opowiadające o historii, sztuce, architekturze i obyczajach dawnych miast Bielska i Białej, animowane filmy - adaptacje opowiadań i legend napisanych przez dzieci, których akcja toczy się w ważnych historycznie i kulturowo miejscach miasta.

Kubiszówka ogłosi też konkurs online dla dzieci i młodzieży na legendę bądź opowiadanie z motywem Bielska-Białej. Nagrodzone w konkursie prace zostaną zarejestrowane w formie filmów animowanych i opublikowane na stronie projektu. Tam też zostanie umieszczona interaktywna mapa historycznych miejsc Bielska-Białej.

- Do realizacji filmów edukacyjnych chcemy zaangażować znane bielskie postacie, które są ekspertami w zakresie lokalnej historii - mówi Iwona Kusak. - Jesteśmy pewni realizacji tego projektu, to pomysł na czasy pandemii. Ministerialny program Kultura w sieci jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności wynikającymi z sytuacji epidemii - dodaje.

W sieci filmy pojawią się jesienią. Teraz przed domem kultury dużo pracy. Najpierw trzeba przygotować scenariusze, później obrazy zrealizować.

Mozaika BB - nasz świat wartości

Grant z programu Kultura Interwencje na projekt Mozaika BB - nasz świat wartości zakłada cykl warsztatów z technik tworzenia mozaiki, zaprojektowanie jej, a następnie wykonanie, przy wsparciu artystów, na murze oddzielającym parking za Kubiszówką od zakładu karnego. Tematem mozaiki będą wartości łączące społeczność miasta i tworzące jego tożsamość.

Granice języka - granicami świata

Ojczysty dodaj do ulubionych to tytuł programu NCK, z którego Kubiszówka otrzymała, już po raz piąty, pieniądze na projekt Granice języka - granicami świata. Tegoroczna, zaplanowana na jesień edycja warsztatów językowych, będzie poświęcona antropologii słowa relacjom między człowiekiem, językiem a kulturą.

- Podejmiemy temat języka jako podstawowego narzędzia myślenia i komunikacji oraz nośnika przekazywania kultury. Pokażemy różne formy obecności słowa w kulturze oraz jego funkcje. Przybliżymy młodym ludziom historię języka od czasów jego powstania - od języka mówionego, przez wynalazek druku po współczesne media. Będziemy też organizować warsztaty z kaligrafii i inne działania warsztatowe, które zakończy u nas, już tradycyjnie, Młodzieżowe Forum Językowe. Do tych dwóch projektów - Mozaika BB i Granice języka bardzo potrzebni są nam ludzie. Dlatego tak bardzo nam zależy na tym, aby od września można było się spotkać. Zwłaszcza Mozaika BB to jest bardzo piękny projekt, po którym pozostanie trwała rzecz - mozaikowy mural - mówi Iwona Kusak.

Wszystkie projekty zostaną zrealizowane do końca października tego roku. Co się stanie, jeśli domy kultury nie zostaną, z powodu pandemii, otwarte dla mieszkańców? Czy będzie możliwość aktualizacji projektów, przesunięcia pieniędzy? Tego na razie nie wiadomo.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.