bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 9 czerwca 2012
  • 19 sierpnia 2012
  • wyświetleń: 2882

BWA: Wystawa „Fantom"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

W Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wystawa „Fantom", prezentująca najnowsze prace austryiackiego artysty Siggiego Hofera i polskiego malarza Marcina Maciejowskiego.

Siggi Hofer, Nobody, 2011, pastel i ołówek na papi
Siggi Hofer, Nobody, 2011, pastel i ołówek na papierze, 150 x 175 cm


Tytuł wystawy to także nawiązanie do obrazu Siggiego Hofera pt. „Fantom". Jest to jedna z wielu prac tekstowych, jakie pokaże bielska wystawa.

Będzie to spotkanie dwóch rozpoznawalnych indywidualności artystycznych - zderzenie i konfiguracja ich prac, co pozwoli określić zarówno relacje artystyczno-językowe ich sztuki, jak i kulturowe oraz polityczne rozbieżności lub wręcz przeciwieństwa. Jednym z kluczy do odczytania wystawy stanie się sens (a może nonsensowność?) pojęć „indywidualności" i „oryginalności" w dzisiejszej postglobalnej rzeczywistości.

Miejscem spotkania młodych artystów przed dziesięcioma laty stał się - nieprzypadkowo - Wiedeń. Siggi Hofer przybył do stolicy Austrii z Południowego Tyrolu, który do roku 1919 należał, podobnie jak - do 1918 roku - Galicja, do Monarchii Habsburgów. Także Marcin Maciejowski - po kilkuletniej offowej działalności w ramach nieformalnej Grupy Ładnie w Krakowie - rozpoczął indywidualną wystawą w Wiedniu (2003) swoją międzynarodową karierę, która otworzyła przed nim nowe perspektywy artystycznego rozwoju.

Bielsko-Biała, zwane dawniej „Małym Wiedniem", może być ponadto tropem dla szukania innych, głębiej ukrytych w historii relacji między oboma artystami.

Zarówno u Hofera jak i Maciejowskiego pojawiają się - w zależnościach między identyfikacją wyobrażeniową i symboliczną - fantazmaty, odwołujące się do wspomnień z dzieciństwa, topografii miejsc, historii, etyki, religii i polityki. Mieszają się one z wątkami indywidualnie doświadczanej rzeczywistości oraz motywami zaczerpniętymi z artworldu.

Zmieniającą się i jakby „ruchomą" atrakcją „Fantomu" będzie mierząca 3 x 3 m rzeźba Hofera pt. „This Is Your Stage, Baby, Best: Siggi", będąca zarazem drewnianą pustą sceną.

W trakcie wystawy każdy chętny do autoprezentacji widz będzie mógł na niej wystąpić i stać się aktorem lub aktorką czy też podmiotem scenariusza instalacji.

„Scenę" zainauguruje podczas otwarcia wystawy artysta performer z Londynu Sven Sachsalber. Będzie on podczas wernisażu rysował swoje autoportrety, posługując się różnymi rekwizytami".

Galeria zaprasza widzów do wykorzystania "sceny" w czwartki,
w godz. 18.00 - 19.00.

Wystawa potrwa od 23 czerwca do 26 sierpnia.

lik / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj