bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 18 kwietnia 2012
  • 20 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 2793

Premiera w Teatrze Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

20 kwietnia o godzinie 18.00 na Scenie na Piętrze w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej odbędzie się premiera spektaklu "Gwiazda".

Teatr Banialuka
"Gwiazda" w Teatrze Lalek Banialuka · fot. UM Bielsko-Biała


W odautorskim komentarzu Helmut Kajzar pisze: „Gwiazda” jest sztuką o miłości, o oddaleniu, upadku, sztuczności, bólu, ofiarowaniu się, buncie, odradzaniu się, niezłomności, tęsknocie, pamięci, zgodzie i niezgodzie, o głupocie, o sukniach, o formach, które się rozpadają i starzeją”.

Jednak przede wszystkim „Gwiazda” jest sztuką o kobietach, lecz o kobietach widzianych w odniesieniu do czegoś: do roli, która jest im narzucona lub którą przyjmują dobrowolnie; do okoliczności w których żyją lub do wyzwań z którymi nieustannie się mierzą.

W inscenizacji zrealizowanej przez Bogusława Kierca w Teatrze Lalek Banialuka bierze udział siedem aktorek, z których każda wnosi w graną przez siebie postać własne emocje, temperament, doświadczenia życiowe i aktorskie.

Obok aktorek na scenie pojawia się także nadnaturalnej wielkości lalka niedookreślonej płci momentami animowana przez wszystkie aktorki, kiedy indziej wchodząca z nimi w indywidualne interakcje. Lalka, która niczym medium przyjmuje na siebie rozmaite role i jednocześnie staje się uosobieniem lęków, fobii i doznanych krzywd. Jest symbolem tego co przeklęte, a jednocześnie pożądane.

Przedstawienie jest także refleksją nad często bardzo ambiwalentnym stosunkiem kobiet do siebie nawzajem. Pozorna solidarność, ostatnio modnie określana siostrzeństwem, w przedstawieniu podszyta jest wzajemną rywalizacją, skłonnością do wyśmiewania, oceniania, a nawet napiętnowania.

Jednocześnie tytułowa „Gwiazda” jawi się jako kolaż doznań i przeżyć wszystkich występujących w przedstawieniu kobiet, jako postać, mimo że ukrywająca się pod maską kolejnych ról, do bólu prawdziwa.

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj