Rozrywka

  • 3 lutego 2019
  • wyświetleń: 4764

Galeria BWA wśród 20 najlepszych galerii i muzeów w Polsce

W najnowszej, dziewiątej edycji rankingu tygodnika „Polityka” prezentującego 20 galerii i muzeów najlepiej pokazujących w Polsce sztukę współczesną, Galeria Bielska BWA znalazła się na 17. miejscu.

Intuicja malarza_Daniel Balaban, Jarosław Modzelew
Intuicja malarza - Daniel Balaban, Jarosław Modzelewski, 2018


W rankingu bielska placówka uplasowała się wśród tak potężnych instytucji jak Państwowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu czy MOCAK w Krakowie.

Ranking tygodnika „Polityka” istnieje od 1996 roku, ogłaszany jest co dwa lata; Galeria Bielska BWA od początku znajduje się w tym zestawieniu. Laureatów typuje Piotr Sarzyński, zajmujący się problematyką kulturalną w tygodniku „Polityka”, krytyk sztuki, autor książek popularyzujących sztukę, z wykształcenia socjolog.

Galeria Bielska BWA została wyróżniona m.in. za organizowany od 1962 roku konkurs malarski Bielska Jesień oraz „bardzo bogaty program dopieszczając lokalnych twórców, ale i mocne nazwiska z Polski, jak Stefan Gierowski czy Jarosław Modzelewski”.

Autor podkreśla, że w rankingu „ciągle wyraźna jest dominacja galerii państwowych i samorządowych. Jest ich na liście aż 16, a pierwsza z prywatnych znalazła się dopiero na 14. miejscu. To uświadamia, że promocja sztuki to zajęcie dość kosztowne i zasadniczo wymagające publicznego wsparcia.
 
Artykuł Piotra Sarzyńskiego „20 najlepszych polskich galerii” ukazał się w 5 (3196) numerze „Polityki”.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj