Rozrywka

 • 4 listopada 2017
 • 11 listopada 2017
 • wyświetleń: 4750

Festiwal filmowy Watch Docs - tym razem o prawach człowieka

Za nami:

Już po raz dziewiąty w Bielsku-Białej odbędzie się Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Będzie to 15. edycja wydarzenia, w ramach którego prezentowane są filmy dokumentalne z całego świata o tematyce praw człowieka.

Kadr z filmu „#moja ucieczka”
Kadr z filmu „#moja ucieczka”


W ramach Festiwalu zostaną pokazane filmy dokumentalne z całego świata, które łączy tematyka związana z łamaniem i nieprzestrzeganiem praw człowieka. Będą to m.in. filmy dotykające kwestii kryzysu polityki migracyjnej, praw kobiet czy aktywizmu. Ale Watch Docs to nie tylko filmy! Jak co roku organizatorzy zapraszają na spotkania i dyskusje z ekspertkami i ekspertami.

Projekcję filmu „#moja ucieczka” poprzedzi prelekcja dra Rafała Cekiery pt. „Terroryści, gwałciciele i lenie - czyli o kreowaniu wizerunku uchodźcy”. Po filmie będzie można porozmawiać z nim oraz Marią Złonkiewicz - jedną z założycielek inicjatywy Chlebem i Solą oraz portalu post-turysta.pl. Chlebem i Solą zainicjowało powstanie strony uchodzcy.info, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat uchodźców w Polsce i Europie poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy i obalanie stereotypów.

W globalnym świecie lokalne problemy, choć tak odmienne w różnych szerokościach geograficznych, są do siebie niezwykle podobne - będzie się można o tym przekonać w trakcie spotkania z działaczką na rzecz przerwania wycinki w Puszczy Białowieskiej, Urszulą Wardyńską. Spotkanie odbędzie się po projekcji przejmującej „Sprawy Borneo” o aktywistach walczących przez lata o zachowanie resztek lasów równikowych.

Program Festiwalu:Sobota, 11 listopada
 • 15.00 - Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu
 • 15.15 - Kto mnie teraz pokocha? (86 min)
 • 16.45 - Sprawa Borneo (82 min)
 • 18.00 - Spotkanie / wykład
 • 19.00 - Złamane (7 min) / Oko za oko (4 min) / Ludzie, którzy doszli do władzy (17 min) / Trzy rozmowy o życiu (25 min) / Licząc dni (15 min)
 • 20.30 - Więzienne siostry (90 min)


Niedziela, 12 listopada
 • 15.00 - Powitanie
 • 15.10 - Prelekcja dra Rafała Cekiery „Terroryści, gwałciciele i lenie - czyli o kreowaniu wizerunku uchodźcy” (Uniwersytet Śląski)
 • 15.30 - #mojaucieczka (90 min.)
 • 17.00 - Dyskusja z zaproszonymi Gośćmi
 • 18.10 - Punkt wyjścia (pokaz filmu z audiodeskrypcją) (26 min)
 • 18.50 - Ojciec, syn i święty dżihad (120 min)


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2017. Bielską edycję wydarzenia objął w tym roku Honorowym Patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Montaż oraz Galeria Bielska BWA.

Kadr z filmu "Kto mnie teraz pokocha"
Kadr z filmu "Kto mnie teraz pokocha"


Od 2001 roku Watch Docs jest jednym z największych na świecie festiwali filmowych o prawach człowieka. Jego nazwa to gra słów. „Watch dog” po angielsku dosłownie oznacza „psa stróżującego”. Określenie jest używane w odniesieniu do zrzeszeń, które monitorują działania władz publicznych. Mówi się, że „organizacje stróżujące” - do których między innymi należy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, będąca jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia - patrzą władzy na ręce. Pilnują, by prawa i wolności każdego z nas były przez władzę respektowane.

Od 2003 roku przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami z całej Polski, po warszawskim festiwalu międzynarodowym, który odbywa się w grudniu, organizowany jest co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych i stale zwiększa swój zasięg, odwiedzając coraz więcej polskich miast.

- Filmy dokumentalne mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość - bliższą i dalszą - poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego - mówią organizatorzy warszawskiej edycji Festiwalu: Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy.

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj