bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 9 stycznia 2012
  • wyświetleń: 1677

Wielki sukces chóru ATH

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej wygrał największy festiwal kolęd, zdobywając Grand Prix 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To jedna z największych takich imprez w Polsce.

Reklama

chór ATH
Chór z Bielska wygrał największy festiwal kolęd w Polsce.


W grudniowych eliminacjach, zorganizowanych w 32 miejscowościach w Polsce oraz wśród Polaków na Ukrainie i Białorusi, wystartowały amatorskie zespoły, chóry i soliści - w sumie ok. 1,5 tys. wykonawców (m.in. chórów, zespołów, solistów), czyli ok. 16 tys. osób. Każdy z nich musiał zaśpiewać co najmniej dwie kolędy lub pastorałki, w tym jedną tradycyjną, polską kolędę.

Trzyosobowe jury pod przewodnictwem prof. Anny Domańskiej z Akademii Muzycznej w Łodzi nagrodziło i wyróżniło łącznie kilkudziesięciu wykonawców. Otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej jest wizytówką tej podbeskidzkiej uczelni. Powstał w maju 2003 r. z inicjatywy Beaty i Jana Borowskich, którzy prowadzą go do dziś. Chór tworzą studenci i absolwenci różnych specjalności bielskiej uczelni oraz osoby niezwiązane z jej społecznością, np. licealiści.

W repertuarze zespołu są utwory religijne i świeckie różnych epok, od renesansu po współczesność. Chór prezentuje też pieśni negro spirituals, utwory inspirowane folklorem różnych narodów oraz aranżacje muzyki rozrywkowej. W 2010 r. nagrał płytę z kolędami, wykonywanych m.in. a capella.

Organizowany od 1994 r. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika ma formułę konkursu i przeznaczony jest wyłącznie dla amatorów. Dolna granica wieku wynosi siedem lat. W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, organizacjach polonijnych, a także osoby niezrzeszone.

lik / bielsko.info

źródło: Onet.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.