Rozrywka

  • 7 czerwca 2017
  • wyświetleń: 4586

69 malarzy wybranych do II etapu Bielskiej Jesieni 2017

Jury 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 po pierwszym posiedzeniu, w wyniku przeglądu i dyskusji, wybrało do drugiego etapu konkursu 194 prace 69 artystów. Wyboru dokonano spośród 2989 prac nadesłanych w wersji elektronicznej przez 700 artystów do organizatora konkursu - Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

Jury 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017
Jury 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 · fot. Galeria Bielska BWA


Stanowisko jury po pierwszych obradach: - Jury w trosce o rzetelną ocenę prac nadesłanych na konkurs, a także odpowiadając na potrzebę przedstawienia możliwie pełnego obrazu aktualnego malarstwa, podjęło wszelkie starania, by wybierać prace najlepsze i jednocześnie różnorodne stylistycznie i gatunkowo.

Wśród twórców zakwalifikowanych do drugiego etapu są reprezentanci wszystkich najważniejszych trendów malarskich. Trzeba jednak podkreślić zdecydowaną przewagę propozycji szerokiego nurtu nowoczesnego, ekspresyjnego realizmu - w tym malarstwa posługującego się ironią, autorefleksją i poszukiwaniem uniwersalnych multikulturowych obrazów rzeczywistości. Ponadto, wśród prac zakwalifikowanych do II etapu są dzieła reprezentujące nurt abstrakcji i nieliczne propozycje formalne i konceptualne. Warto podkreślić liczną reprezentację młodych uczestników konkursu badających granice prywatności i autoekspresji, oraz twórców nieprofesjonalnych dopuszczonych do udziału w konkursie już po raz trzeci.

Podsumowując rezultaty I etapu konkursu zwraca uwagę przewaga nurtu figuratywnego w dwóch zróżnicowanych odsłonach: z jednej strony charakteryzująca się formalnym rozbuchaniem i manieryzmem, z drugiej stylistyka w tonie magiczno-akademickiego realizmu - zdyscyplinowana formalnie, opisowa, ale raczej skupiona na własnym, prywatnym świecie.


Jury Bielskiej Jesieni 2017: Hanna Wróblewska - historyczka sztuki, kuratorka wystaw, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, kuratorka Pawilonu Polonia na Biennale w Wenecji; Jerzy Kosałka - malarz, twórca obiektów, instalacji i działań site-specific (przewodniczący jury); Jerzy Truszkowski - malarz, performer, kurator, autor tekstów teoretycznych i krytycznych; Ryszard Ziarkiewicz - historyk sztuki, krytyk, kurator, założyciel, wydawca i redaktor naczelny Magazynu Sztuki; Agata Smalcerz - historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Drugie i jednocześnie ostatnie posiedzenie jury biennale zaplanowano na 19-20 września. Komisja po obejrzeniu oryginałów prac wybierze laureatów nagród i wyróżnień oraz obrazy, które zostaną zaprezentowane na wystawie finałowej. Jury, zgodnie z regulaminem biennale, ma prawo do odrzucenia obrazów po obejrzeniu ich w wersji oryginalnej. Oficjalne ogłoszenie wyników 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 oraz otwarcie wystawy odbędą się 9 listopada o godzinie 17.00.

Trwa także głosowanie internautów na najciekawszego artystę Bielskiej Jesieni 2017. Na stronie internetowej Bielskiej Jesieni - http://www.bielskajesien.pl w zakładce Galeria wirtualna można obejrzeć prace nadesłane na konkurs i, bez względu na ocenę jury, wybrać swojego faworyta lub faworytów (maksymalnie 10). Nazwisko artysty, który zbierze największą liczbę głosów online zostanie podane 20 września na http://www.bielskajesien.pl oraz na stronie internetowej Galerii Bielskiej BWA - http://www.galeriabielska.pl.

Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu online na najciekawszego artystę Bielskiej Jesieni 2017 zostaną rozlosowane nagrody.

43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem biennale jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej. Wystawa 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 potrwa do 31 grudnia. Bielską Jesień 2017 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj