bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 19 grudnia 2011
  • 20 stycznia 2012
  • wyświetleń: 3172

Wystawa prac Wiktora Górki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę prac Wiktora Górki, wybitnego grafika i plakacisty oraz jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, artysty mającego swoje korzenie w Bielsku-Białej. Wystawę będzie można oglądać do 29 stycznia.

BWA, Wiktór Górka
Wiktor Górka, plakat do filmu Kabaret, 1973 · fot. Galeria Bielska BWA


Wiktor Górka pracował z największymi polskimi wydawnictwami i dystrybutorami filmów. Projektował plakaty, okładki książek i magazynów, znaki firmowe i druki; uczestniczył w wielu wystawach na całym świecie; jego plakaty i projekty nagradzane były w najważniejszych konkursach polskich i międzynarodowych.

Stworzył plakaty do takich filmów jak m.in.: „Spartakus", „Dwoje na huśtawce", „Jak daleko stąd, jak blisko", „Zmierzch bogów", „Człowiek orkiestra", „2001: Odyseja kosmiczna", „Jeździec bez głowy", „Maratończyk".

Jednym z najbardziej znanych i podziwianych jego plakatów jest projekt do filmu „Kabaret" Boba Fosse'a, z motywem swastyki, którą tworzą obrane w czarne pończochy nogi tancerek kabaretowych i twarz aktora Joela Greya z wyzywającym makijażem - całość w silnym kontraście z czerwonym tłem (1973). Jest to równocześnie jeden z najbardziej poszukiwanych plakatów przez kolekcjonerów całego świata.

Prace na wystawę, przede wszystkim plakaty, ale także niepokazywane dotąd szkice, rysunki i formy malarskie oraz dokumenty z życia twórcy, pochodzą z bogatego zbioru Henryka Górki z Pisarzowic, bratanka artysty, oraz Dydo Poster Collection.

lik / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj