Rozrywka

  • 5 lutego 2017
  • wyświetleń: 6368

Galeria Bielska w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich galerii sztuki

Galeria Bielska BWA znalazła się na 9. miejscu w rankingu polskich galerii i muzeów opublikowanym w Tygodniku "Polityka".

Wystawa POKAZ 4
Wystawa POKAZ 4 · fot. Krzysztof Morcinek


Ranking "Polityki" obejmuje muzea i galerie państwowe, samorządowe i prywatne. Autor przeglądu, publicysta Piotr Sarzyński wyjaśnia, że głównym kryterium klasyfikacji jest działalność galerii, które "swymi wystawami najlepiej starają się przyciągnąć uwagę przeciętnego Kowalskiego, szanują widza, a relacja efektów do możliwości jest u nich najlepsza".

Galeria Bielska BWA wraz z galeriami miejskimi w Tarnowie, Zielonej Górze i Opolu zajęła 9. miejsce w rankingu i została oceniona o trzy punkty wyżej w stosunku do pozycji w poprzednim zestawieniu z roku 2015. W uzasadnieniu werdyktu Piotr Sarzyński określa działalność czterech galerii, jako m.in. "wytrwałe budowanie więzi między mieszkańcami a estetyką".

O czterech galeriach ulokowanych ex aequo na 9. miejscu, autor rankingu mówi "Bracia Mniejsi", nobilitując niejako wszystko to, co ciekawego dzieje się w mniejszych placówkach kultury. Jak widać, galerie miejskie w Bielsku-Białej, Tarnowie, Zielonej Górze i Opolu mogą zdystansować tak znane instytucje, jak m.in. Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Galerię Arsenał w Poznaniu, czy Muzeum Narodowe w Krakowie.

Galeria Bielska BWA zajmuje wysokie miejsca w rankingu "Polityki" od chwili jego powstania w 1997 roku. Tygodnik publikuje przegląd co dwa, trzy lata.

Swój ranking działalności galerii za rok 2016 opublikował także "Artluk" - pismo prezentujące sztukę współczesną. Zestawienie powstało przy współpracy Redakcji "Artluka" z czołówką krytyków związanych z pismem. W kategorii "20 najciekawszych wystaw" Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zdobyła czwarte miejsce za wystawę "POKAZ 4. Z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA", której kuratorką była Agata Smalcerz, przy współpracy Krzysztofa Morcinka. W kategorii "20 najciekawszych instytucji" galeria otrzymała siódme miejsce za ciekawe wystawy.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj