Gorące tematy

  • 23 maja 2024
  • 25 maja 2024
  • wyświetleń: 3496

[FOTO] Bielszczanin zapisał się w historii himalaizmu! Kilka dni temu zdobył Lhotse, a teraz Everest

Piotr Krzyżowski, himalaista Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej, po zdobyciu Lhotse - swojego szóstego ośmiotysięcznika - postanowił udać się na siódmy! W czwartek (23 maja) przed 11:00 zdobył szczyt najwyższej góry świata - Mount Everest, czym zapisał się w annałach historii.

Piotr Krzyżowski na dachu świata! · fot. mat. pras.


Krzyżowski jako pierwszy człowiek zdobył Lhotse (8516 m n.p.m.) i Mount Everest (8848 m n.p.m.), bez użycia tlenu z butli, bez pomocy Szerpów i podczas jednego wyjścia górskiego bez schodzenia między zdobyciem szczytów do Everest Base Camp!

Himalaista wyruszył z obozu IV na Lhotse 21 maja o godzinie 6:00 nad ranem. Po prawie 9 godzinach stanął na szczycie Lhotse, a następnie rozpoczął zejście w kierunku C4 Lhotse. Zejście było niezwykle wyczerpujące ze względu na stromiznę kuluaru i zmęczenie po zdobyciu Lhotse.

22 maja Krzyżowski wyruszył z C4 Lhotse w stronę Przełęczy Południowej (ok. 7900 m n.p.m.). Po dotarciu do Przełęczy Południowej Piotr Krzyżowski po odpoczynku, uzupełnieniu płynów i jedzenia, w nocy rozpoczął wspinaczkę na Mount Everest. Na szczyt Everestu dotarł po ponad 14 godzinach.

Serdecznie gratulujemy!

kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.