bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 12 maja 2023
  • 14 maja 2023
  • wyświetleń: 6187

"PiS = drożyzna" na autobusach MZK. Kontrowersyjna kampania

W ostatnich tygodniach na ulicach polskich miast pojawiły się banery, które dotyczą politycznej agitacji - mimo iż do kampanii wyborczej jeszcze daleko. Nie wszystkim to się spodobało.

Reklama

"PiS = drożyzna" na miejskich autobusach. Kontrowersyjna kampania
"PiS = drożyzna" na miejskich autobusach. Kontrowersyjna kampania · fot. sid / bielsko.info


Bielski radny Konrad Łoś zainterweniował w Ratuszu „w sprawie kampanii politycznej prowadzonej z wykorzystaniem powierzchni reklamowej na miejskich autobusach oraz wiatach przystankowych”.

- W ostatnim czasie otrzymuję od mieszkańców sporo sygnałów, wręcz głosów krytyki i oburzenia w związku z umieszczeniem na niektórych miejskich autobusach oraz wiatach przystankowych haseł kojarzonych z Koalicją Obywatelską wiążących partię cieszącą się największym zaufaniem społecznym w Polsce z drożyzną. Wielu z nich jest zniesmaczona wykorzystywaniem mienia publicznego do prowadzenia bieżącego sporu politycznego. Publiczny transport zbiorowy na terenie miasta finansują wszyscy mieszkańcy, nie tylko korzystający z niego. Także w dużej mierze osoby, które nie akceptują tego typu przekazu. Należy także wskazać, iż wśród samych kierowców autobusów są osoby o różnych zapatrywaniach politycznych - wyjaśnił przedstawiciel części mieszkańców miasta.

I skierował do władz miasta szereg pytań, m.in.: „z jaką firmą reklamową i kiedy została podpisana umowa na umieszczanie reklam na autobusach i wiatach przystankowych ?”; „Na jakich warunkach finansowych?”; „W jakim trybie wyłoniono firmę z którą podpisano umowę?”.

Podobne banery pojawiły się także na przystankach komunikacji miejskiej w innych polskich miastach, m.in. w Gdyni. Tamtejszy radny również podjął w miejscowym magistracie interwencję w tej sprawie. Jak zauważył Paweł Stolarczykpodkreślić należy, że jeżeli wiaty te stanowią mienie komunalne to w tym sensie są utrzymywane przez wszystkich mieszkańców. Zamieszczane zapewne za zgodą Gminy Miasta Gdyni reklamy nie powinny służyć prowadzeniu agitacji politycznej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Wyjątkiem jest określony przepisami prawa okres kampanii wyborczych, w którym wszystkie komitety wyborcze, po spełnieniu wymaganych warunków, mają prawo reklamy wyborczej w przestrzeni publicznej”.

Do tematu wrócimy, gdy Ratusz zajmie stanowisko w sprawie.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.