
Gorące tematy
- 24 kwietnia 2023
- wyświetleń: 9101
Skażenie wody w mieście. Jest informacja GIS
Sprawa skażenia wody w Bielsku-Białej trafiła do Głównego Inspektora Sanitarnego. W odpowiedzi czytamy, że materiał wykorzystany do modernizacji sieci wodociągowej posiadał niezbędne atesty.

Po naszym artykule w sprawie skażenia wody w Bielsku-Białej poseł Przemysław Koperski podjął interwencję u Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie zanieczyszczenia wody styrenem w mieście. Na ten moment poseł otrzymał odpowiedź od GIS w przedmiotowej sprawie.
"Dnia 1 kwietnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej poinformował, że zidentyfikowano styren jako substancję, która od 29 marca była przyczyną zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej na terenie miasta Bielska-Białej. Powyższa informacja bardzo zaniepokoiła mieszkańców Bielska-Białej, eksperci wskazują, że substancja może działać drażniąco na skórę i oczy, a także depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i przypuszczalnie jest rakotwórcza. Obecność wspomnianego związku chemicznego w wodzie była prawdopodobnie błędem technicznym podczas prac przy remoncie magistrali wodociągowej, przy którym użyto rękawów z żywicą, w skład której wchodzi właśnie styren" - napisał parlamentarzysta.
Dlatego poprosił o odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy przy pracach remontowych związanych z systemem magistrali wodociągowych dopuszczalne jest używanie rękawów z żywicą, w skład której wchodzi styren? Czy taka technologia jest bezpieczna? Czy są badania, które wskazują na to, że styren może odkładać się w organizmie i powodować przez to zagrożenie dla zdrowia? Czy woda z nawet niewielką zawartością styrenu (tj. z takim stężeniem jaki obecnie występuje w Bielsku-Białej) nadaje się do bezpośredniego spożycia?
W odpowiedzi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że zgodnie z zapisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zapewnić zdolność posiadanych urządzeń wodociągowych do realizacji dostaw wody w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostaw wody w sposób ciągły i niezawodny, a także zapewnić należytą jakość dostarczanej wody oraz jest obowiązane do prowadzenia regularnej wewnętrznej kontroli jakości wody.
- Powyższe, obejmuje również dobór odpowiednich materiałów do dystrybucji wody, które muszą posiadać aktualne atesty higieniczne jednostki uprawnionej do wydawania takich atestów, które zaświadczają, że dany produkt, przeznaczony do montażu w instalacjach służących do przesyłania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi odpowiada wymaganiom higienicznym. W Polsce jednostką uprawnioną do wydawania ww. atestów jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny - Państwowy Instytut Badawczy. W związku z pytaniem Pana Posła, Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił się do państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych o zebranie informacji z terenu województw. Z informacji uzyskanych od państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych wynika, że: w województwie śląskim, na terenie miasta Bielsko-Biała został zastosowany produkt zawierający styren do renowacji magistrali wodociągowej - produkt posiada atest higieniczny NIZP PZH-PIB. Jest to produkt, który został zidentyfikowany jako źródło zanieczyszczenia wody styrenem na terenie miasta Bielsko- Biała - podał przedstawiciel GIS.
Ponadto, jak czytamy w odpowiedzi, "według Wytycznych WHO dotyczących jakości wody do picia, styren odznacza się słodkim/mdłym zapachem, którego progi wyczuwalności mieszczą się, w zależności od temperatury wody, w zakresie od 0,004 do 2,6 mg/l. Z tego powodu styren może być wyczuwalny w wodzie w stężeniach niższych od jego wartości zalecanej, ustalonej na podstawie kryterium bezpieczeństwa dla zdrowia, równej 0,02 mg/l. Styren wprowadzany do organizmu drogą pokarmową lub oddechową jest szybko wchłaniany i szeroko rozprowadzany w organizmie, z tendencją do kumulacji w tkance tłuszczowej. Jest on metabolizowany do aktywnego półproduktu, 7,8-tlenku styrenu, który może łączyć się z glutationem i podlegać dalszym przemianom metabolicznym. Metabolity są szybko i prawie w całości wydalane z moczem. Jak wskazuje WHO cyt.: Charakteryzuje się niską ostrą toksycznością. (...) IARC zaliczyła styren do Grupy 2B (przypuszczalnie rakotwórczy dla ludzi)".
- Z informacji uzyskanych od państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych wynika, że przypadek zanieczyszczenia wody styrenem jaki wystąpił na skutek modernizacji magistrali wodociągowej na terenie miasta Bielska-Białej był jedynym przypadkiem i poza nim organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie otrzymywały żadnych informacji na temat skażenia styrenem wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - zapewnił Krzysztof Saczka.
ZOBACZ TAKŻE

Gdy zabraknie wody w kranie, każdy bielszczanin dostanie... łyżkę wody butelkowej...

Pestycydy na zieleni miejskiej? Jest apel

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje

Obawiają się „wielkiej wody”. Ratusz uspokaja

Dzika ekspansja gałęzi na dachy - jest apel

„Nie!” dla nieopróżnianych pojemników na odzież
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.