bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 1 lutego 2023
  • 5 lutego 2023
  • wyświetleń: 4082

[INFOGRAFIKA] Spalarnia zahamuje wzrost cen za odbiór śmieci?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Wszystko na to wskazuje, że już niebawem mieszkańców Bielska-Białej czeka podwyżka opłat za odbiór odpadów. Niektórzy formułują hipotezę, że spalarnia śmieci może zahamować wzrost cen. Na przykładzie dziewięciu miast w Polsce, w których działają spalarnie, sprawdziliśmy czy to prawda.

Reklama

spalarnia
Spalarnia zahamuje wzrost cen za odbiór śmieci?


W naszym zestawieniu uwzględniliśmy wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny.

W kilku miastach - i to większych niż Bielsko-Biała - opłata jest faktycznie niższa. Są także miejscowości, gdzie mimo działania spalarni, stawka jest zdecydowanie wyższa.

Najmniej płacą mieszkańcy Bydgoszczy (21 zł/mc od osoby), Konina (24 zł/mc od osoby), Zabrza (24,20 zł/mc od osoby).

Zdecydowanie taniej jest też w Białymstoku, gdzie przyjęto inną niż w naszym mieście metodę obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami. W stolicy województwa podlaskiego opłata jest zależna od powierzchni lokalu mieszkalnego. Właściciele najmniejszych mieszkań do 40m2 za odbiór odpadów płacą miesięcznie tylko 20 zł. W przypadku mieszkań i domów powyżej 80m2 opłata ta wynosi 56 zł.

W Warszawie przyjęto prosty podział na zabudowę wielolokalową (85 zł/mc od gospodarstwa domowego) i zabudowę jednorodzinną (107 zł/mc od gospodarstwa domowego).

W Szczecinie przyjęto metodę wyliczania opłaty w oparciu o zużycie wody. W zabudowie jednorodzinnej, w której zużycie wody nie przekracza 6m3 oraz w zabudowie wielorodzinnej - 10,30 zł za 1 m3 wody. Dla pozostałych nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej 115 zł/mc od gospodarstwa domowego.

Najwięcej za odbiór odpadów muszą płacić mieszkańcy Rzeszowa. W stolicy województwa podkarpackiego, podobnie jak w Warszawie, przyjęto metodę podziału na zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną. W przypadku tej pierwszej opłata wynosi aż 32 zł/mc za osobę. Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej płacą 27 zł/mc za osobę.

Przypominamy, że po uchwaleniu nowej stawki bielszczanie miesięcznie za odbiór śmieci będą płacić:
  • 28 zł- 1-osobowe gospodarstwa,
  • 56 zł - 2-osobowe gospodarstwa,
  • 84 zł - 3-osobowe gospodarstwa,
  • 108 zł - 4-osobowe gospodarstwa,
  • 112 zł - 5-osobowe gospodarstwa,
  • 114 zł - 6-osobowe gospodarstwa,
  • 115 zł - 7 i więcej osobowego gospodarstwa.

st / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia, biogazownia, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj