Aby zaprezentować nieznane dotąd brzmienia w muzyce specjalnie zrekonstruowano staropolskie fidele kolanowe. Co ciekawe, utwory inspirowane są melodyką i rytmem muzyki starożytnej Persji, Indii, Chin oraz Polski. To drugi koncert Marii Pomianowskiej w Sali Kameralnej Cavatina Hall. Sala choć niewielka, drugi raz zapełniła się po brzegi. Artystka wraz z zespołem zapowiedziała, że kolejny koncert w naszym mieście już niebawem.
Podstawowym instrumentem w polskiej muzyce ludowej są skrzypce. Ponieważ stanowią one w naszym folklorze element stosunkowo nowy, projekt sięgnął do dawnej tradycji, instrumentów tzw. kolanowych, na których grano techniką paznokciową. W składzie zespołu znalazły się: XVI-wieczny instrument smyczkowy pochodzący z wykopalisk archeologicznych z Płocka. Pojawią się również - znane z przekazów z końca XIX w. - tzw. suka biłgorajska i suka mielecka, a także eksperymentalna suka basowa i wspak.
Prof. dr hab. Maria Pomianowska
Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała 25 lat temu rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody.
To drugi koncert Marii Pomianowskiej w Cavatina Hall. Kolejny, wedle zapewnień artystki już niebawem. · fot. Bartłomiej Sidorczuk / bielsko.info
Międzynarodowa współpraca.
Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie w najlepszych salach koncertowych. Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Ma, Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh.
W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z całą rodziną cesarską, koncertując i komponując muzykę̨ dla Jej Wysokości Cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi, w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny), tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2014 wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt. „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. W 2020 wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.
Wielokrotnie doceniana:
Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”- brązowy (2010),
„Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011)
,
Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011)
,
Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016)
,
Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018),
Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”- srebrny (2019),
Nagroda im. Witolda Hulewicza ( 2019).
Skład zespołu:
Maria Pomianowska
Aleksandra Kauf
Anna Klimczyk
Bilety na najbliższe koncerty w Cavatina Hall można zakupić tutaj.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.