bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

serwis foto

Reklama

Foto

  • 17 września 2022
  • 18 września 2022
  • wyświetleń: 6377

Dawny nieużytek przekształcony w miasteczko ruchu drogowego

Dawny nieużytek przekształcony w miasteczko ruchu drogowego przy ul. Asnyka - 09.2022 · fot. UM Bielsko-Biała
Nie do poznania zmienił się teren przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Macierzy Szkolnej (dawne Gimnazjum nr 16) przy ul. Adama Asnyka 30 na Osiedlu Mieszka I w Bielsku-Białej. Na niewykorzystywanym gruncie powstało miasteczko ruchu drogowego. Wszystko w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej 2021.

Na terenie przy szkole powstało i jest już oficjalnie otwarte dla dzieci i młodzieży, nie tylko ze szkoły, ale również z osiedla, miasteczko ruchu drogowego. Otwarcie odbyło się 16 września. Aby to miejsce powstało, trzeba było wykonać roboty ziemne, rozbiórkowe, przebudować istniejące schody, wybudować chodniki, wykonać nawierzchnie drogowe, zdemontować starą bramę i zamontować nową z furtką, ustawić kosz, ławki, tablicę informacyjną, zasiać trawniki oraz wybudować schody z barierką pomiędzy ulicami Mieszka I i Spokojną.

Po tych pracach powstała nawierzchnia, na której wymalowane są niebieskie jezdnie, rondo, białe oznakowanie poziome, ustawione są różnego rodzaju pionowe znaki drogowe, a między tym wszystkim namalowane są dodatkowe, kolorowe elementy do gier podwórkowych. Miasteczko okala trawnik i ławki. Wszystko wygląda bardzo estetycznie.

Wykonawcą inwestycji była rodzima firma Tomart z Bielska-Białej. Koszt prac wyniósł 262 633,38 złotych.

Z okazji otwarcia miasteczka uczniowie przygotowali specjalną akademię. Na scenie w sali gimnastycznej, przyozdobionej na tę okazję dużym, kolorowym napisem Bezpieczni na drodze i prawdziwą, działającą sygnalizacją świetlną dla pieszych i kierowców, wystąpili najmłodsi i trochę starsi uczniowie podstawówki. Były śpiewy, tańce, ale wszystko miało jeden najważniejszy cel - nauczyć lub przypomnieć dzieciom o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Więc jeśli maluchy wykonywały piosenkę, to ubrane były w kamizelki odblaskowe, w rękach miały czerwone i zielone pompony i śpiewały refren:

Czerwone na górze, zielone na dole, to dla dzieci najważniejsze światła drogowe!

Dawny nieużytek przekształcony w miasteczko ruchu drogowego
Dawny nieużytek przekształcony w miasteczko ruchu drogowego · fot. UM Bielsko-Biała


- Miasteczko ruchu drogowego jest inwestycją, która powstała na skutek wniosku do budżetu obywatelskiego. Bardzo jesteśmy wdzięczni z tego powodu, bo nie dość, że miejsce to podniesie poziom bezpieczeństwa naszych dzieci, że powstało w miejscu zdewastowanego boiska, ale jest to też inwestycja, która będzie służyła społeczności lokalnej. To tutaj będziecie poznawali pierwsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym, będziecie się uczyli jeździć na rowerze, zdobywali kartę rowerową - zapowiadała dzieciom dyrektor trójki Jolanta Skrbeńska-Wilczek.

Z zaproszenia na otwarcie miasteczka skorzystał także zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia.

- Tak to bywa, że człowiek od małego do końca życia uczy się zasad, różnych zasad, a wśród nich są właśnie zasady ruchu drogowego - wszystko po to, abyśmy zawsze dotarli do celu szczęśliwie i przede wszystkim bezpiecznie - przypominał dzieciom prezydent. - Chwała pomysłodawcom za projekt miasteczka ruchu drogowego w tym miejscu i osobom, które na niego głosowały, a także wykonawcom. Niech służy wam wszystkim - mówił tuż przed otwarciem.

Uroczystość zakończyło przecięcie wstęgi przy zejściu do miasteczka ruchu drogowego przez dwoje uczniów trójki. Następnie jeden z chłopców przejechał po wymalowanych uliczkach na hulajnodze.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

SP nr 3

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "SP nr 3" podaj