Reklama

Edukacja

  • 6 października 2023
  • wyświetleń: 1130

[FOTO] To była historyczna chwila dla miasta. Rozpoczął się rok akademicki na nowej uczelni

To historyczny moment w dziejach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a także Bielska-Białej - 75 studentów nowopowstałej filii SUM w Bielsku-Białej kierunku lekarskiego złożyło uroczyste ślubowanie. Poprzez akt immatrykulacji stali się oni członkami wspólnoty akademickiej.

Uroczyste lubowanie studentów filii SUM w Bielsku-Białej · fot. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach


- Nadszedł dzień, na który wszyscy czekaliśmy. Dziś przekroczyliście progi naszej Uczelni. To moment niezwykle ważny w Waszym życiu. To również przełomowa chwila w historii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którą można porównać do symbolicznego położenia stępki pod Wasz okręt. Przez sześć lata będziecie teraz go budowali, by później wypłynąć na wody swojej kariery zawodowej. Nasza kadra akademicka oczywiście zrobi wszystko, by Wam w tym pomóc. Jesteśmy tu dla Was i służymy pomocą - powiedział prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM.

- Jestem wzruszony, że w moim mieście rodzinnym powstała filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i że od dzisiaj będziecie kształcić się na kierunku lekarskim. Pamiętam doskonale dzień, w którym byłem na Państwa miejscu. To było dokładnie w 1979 roku. Nie miałem jednak tyle szczęścia jak Państwo gdyż musiałem opuścić swoje ukochane Bielsko, by wyjechać do Rokitnicy w Zabrzu. Dziś nie musicie opuszczać już swoich rodzinnych stron, by zdobyć potrzebne wykształcenie i spełnić swoje marzenie - mówił prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii, który dodał także: - Droga do tego, by ten wydział powstał choć była długa to z pewnością warta pracy wszystkich osób, które włożyły ogrom siły i serca w to byśmy wszyscy mogli tu dzisiaj być.

- Bardzo się cieszę, że to przedsięwzięcie zostało zrealizowane. Założyliśmy sobie 75 studentów w nowej filii SUM na 75-lecie uczelni i to się udało z czego jestem bardzo zadowolona. W budynku, w którym się znajdujemy powstały nowe laboratoria, sale seminaryjne i komputerowe. Każde z pomieszczeń jest świetnie wyposażone. To zupełnie inny wymiar nauczania. Oczywiście pomieszczenia i wyposażenie to jedna rzecz. Niewątpliwie należy tutaj podkreślić wysoce wykwalifikowaną kadrę akademicką pod okiem której będą kształcić się nasi studenci - powiedziała prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Jolanta Zalejska-Fiolka, Dziekan Filii SUM w Bielsku-Białej, która dodała również: - To dla mnie zaszczyt, że mogę pełnić tak ważną funkcję. Dziękuję Władzom Uczelni za zaufanie.

Głos zabrał również Kamil Nikel, Przewodniczący Samorządu Studenckiego SUM: - Kilka lat temu też byłem na Waszym miejscu. Nowi ludzie, nowe wyzwania, wielka odpowiedzialność. I mnóstwo pytań w głowie: Czy wybrałam dobrą uczelnię? Czy dam sobie radę na studiach? Czy odnajdę się tutaj? Teraz wiem, że wybór uczelni był strzałem w dziesiątkę. Studia pozwoliły mi zdobyć nowe przyjaźnie, które pozostaną ze mną już na zawsze, dały możliwość rozwoju naukowego jak i duchowego. Jestem pewny, że w Waszym przypadku będzie tak samo. Studia to nie tylko nauka, ale musicie znaleźć swój „złoty środek”. Dlatego też chcę Was zachęcić do czynnego udziału w życiu Uczelni, angażowania się w inicjatywy samorządu oraz przynależności do kół naukowych i organizacji. To podczas zajęć dodatkowych będziecie mogli realizować swoje pomysły i pasje, jednocześnie ucząc się wielu przydatnych i ciekawych rzeczy.

Po zakończeniu części oficjalnej studenci otrzymali pakiet niezbędnych informacji. Pracownicy SUM przygotowali dla nich prelekcje dotyczące zarówno korzystania z platform uczelnianych, jak i zasobów Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 odbędzie się już w poniedziałek, 9 października. W związku z utworzeniem filii SUM odbędą się dwie uroczystości. Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 11:00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Druga odbędzie się o godz. 18:00 w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Siedziba nowej filii SUM będzie mieściła się przy ulicy 1 Dywizji Pancernej 45. W budynku będą odbywać się zajęcia z takich przedmiotów, jak: histologia, cytologia i embriologia, biochemia z elementami chemii, biologia molekularna, genetyka, kwalifikowana pierwsza pomoc i elementy pielęgniarstwa, biofizyka, informatyka, podstawy badań naukowych, historia medycyny, etyka lekarska, język angielski.

Z kolei zajęcia z anatomii będą prowadzone w Prosektorium znajdującym się na terenie Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego zlokalizowanym przy ul. Wyzwolenia 18 (Pawilon nr 7). Aktualnie na miejscu prowadzone są prace związane z zaadaptowaniem pomieszczeń do celów dydaktycznych.

W Bielsku-Białej przygotowano również autonomiczne stanowiska Wirtualnej Rzeczywistości dla studentów pierwszego roku z pełnym dostępem do narzędzi wykorzystujących VR w medycynie (w tym anatomię).
Interaktywna, mobilna przeglądarka wysokorozdzielczych preparatów z zakresu Histologii i Cytofizjologii.
System umożliwia każdemu studentowi zaawansowany i interaktywny przegląd wyselekcjonowanych przez prowadzących zajęcia preparatów w wysokiej rozdzielczości. Materiały przygotowywane są na podstawie wysokorozdzielczych skanów preparatów dostępnych w jednostce naukowo-dydaktycznej wraz z opisem odpowiednich struktur.

Jest też symulator sali operacyjnej z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Modele użyte w aplikacji zostały wiernie odwzorowane z prawdziwej sali operacyjnej posadowionej w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach wraz z jej pełnym wyposażeniem. Zaprojektowano kilka postaci zarówno w formie manekinów, jak i odwzorowanych modeli pacjentów, jednocześnie dodając naturalne ruchy postaci i mimikę twarzy. Aplikacja posiada kilka scenariuszy, które uczestnik symulacji może zrealizować, m.in. podpięcie elektrod w odpowiednie miejsca na ciele pacjenta, podanie tlenu, intubacja, sprawdzenie źrenic, osłuch klatki piersiowej wraz z informacją zwrotną w postaci dźwięków (szmerów).

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.