bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 25 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 353

Jak uczyć języka polskiego obcokrajowców? - kilka wskazówek

Materiał partnera:

Nauka języka polskiego nie musi być niczym trudnym. Wiele osób uważa, że polski jest dość ciężkim językiem, natomiast nasi sąsiedzi ze zbliżoną mową w szybki sposób uczą się nowego słownictwa i posługiwania się naszym rodowitym językiem. Jednak nie da się ukryć, Polskę odwiedza coraz więcej obcokrajowców z dalszych stron, dlatego też warto znać wskazówki, które pomogą im w prosty sposób nauczyć się języka polskiego. Przygotowaliśmy artykuł, w którym proponujemy kilka rozwiązań.

Jak uczyć języka polskiego obcokrajowców? - kilka wskazówek
fot. freepik.com


Jak uczyć języka polskiego osoby dorosłe?Nauka osób dorosłych języka obcego wymaga innego podejścia w procesie nauczania niżeli nauczanie dzieci. Wiążę się to przede wszystkim z licznymi obowiązkami zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Z tego względu konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie lekcji, które będą odbywać się w ustalonym terminie i o stałej porze. Można rozważać zakup kursu w szkole języka polskiego, jednak w przypadku osób dorosłych zdecydowanie lepiej sprawdzą się prywatne lekcje polskiego dla obcokrajowców ze StartPolish. Głównie przez indywidualne podejście i czas, jaki może poświęcić nauczyciel osobie dorosłej. Jednak równie istotna jest praca zespołowa, która motywuje, pozwala prowadzić rozmówki z różnymi osobami w obcym języku. Jednak chęć do uczestnictwa w kursie grupowym zależy od osobistych preferencji, gdyż wielu osobom ciężej skupić się w większych zespołach.

Od czego rozpocząć naukę?Naukę języka polskiego warto zacząć od podstawowych zwrotów, by powoli wprowadzać obcokrajowców w rozpoczynanie rozmów. Dobrym sposobem jest także wsłuchiwanie się w język polski poprzez oglądanie krótkich scen lub nagrań i wyłapywanie pojedynczych słów. W tym czasie warto założyć sobie specjalny zeszyt na wypisywanie polskiego słownictwa i przy każdym kolejnym spotkaniu ich powtarzanie od samego początku.

Pierwsza seria zajęć będzie dążyć do umiejętności przedstawiania się, mówienia na temat swoich zainteresowań itd. Z czasem kursant będzie przechodzić na bardziej zaawansowane słownictwo i być może, rozpocznie rozmówki ze swoim nauczycielem lub grupą.

Alfabet i wymowaJęzyk polski należy do jednego z 5 najtrudniejszych języków świata, między innymi poprzez dwuznaki wymawiane w postaci jednej głoski. Należą do nich np. sz, cz, ch, rz, rz, dz, dź, dż. To dość duże utrudnienie, kiedy obcokrajowiec musi nauczyć się zasad stosowania konkretnych głosek i rozróżnienia, w jakich wyrazach należy postawić „rz”, a kiedy „ż”. Ortografia w języku polskim wymaga dużo cierpliwości od kursanta i ćwiczeniu języka poprzez zróżnicowane zadania.

Jak nauczyć się języka polskiego? - podsumowaniePodsumowując, osobom dorosłym szczególnie poleca się prywatne lekcje języka polskiego, ponieważ są one indywidualnie dostosowane do kursanta i jego potrzeb. Można dostosować tempo zajęć i ćwiczeń do umiejętności osoby dorosłej oraz jej radzenia sobie z językiem obcym. Również jest to pomocne, gdyż korepetytor zauważa tematy, w których kursant radzi sobie lepiej oraz gorzej. Dzięki temu można wprowadzić dodatkowe ćwiczenia, a nie trzeba nadążać za grupą, która być może radziłaby sobie lepiej lub gorzej, a wtedy nauka obcego, by się nieco opóźniała.

Źródłó zdjęć: freepik.com