Edukacja
- 23 marca 2022
- wyświetleń: 1859
[FOTO] "Poznać e(moc)je". Projekt licealistów o zdrowiu psychicznym
Poznać e(moc)je to projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" przez Maję Cybuch, Marcina Jarka, Michała Malinowskiego, Michała Magierę oraz Wiktora Matuszka - uczniów 2 klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Celem projektu jest promocja wiedzy związanej z chorobami oraz profilaktyką zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.
- Uważamy, że podczas lekcji szkolnych, tematy te poruszaną są zbyt szczątkowo i rzadko, co może skutkować problemami z samopoczuciem i zdrowiem wśród dzieci i młodzieży. Szerząc wśród naszych rówieśników wiedzę w temacie psychologii oraz profilaktyki mamy nadzieję na budowanie coraz większej świadomości społecznej w tych dziedzinach oraz być może zapobieganie możliwym zaburzeniom i chorobom. W ramach naszego projektu postanowiliśmy więc wcielić się w rolę mentorów i przeprowadzić w szkołach podstawowych oraz pierwszych klasach liceów zajęć związanych z przedstawioną wyżej tematyką. Uważamy, że gdy mamy możliwość zorganizowania takich właśnie spotkań w gronie osób młodych, zanikają pewne granice, które mogą pojawiać się chociażby przy okazji lekcji prowadzonych przez osoby dużo starsze od uczniów. Dzięki temu między nami, a beneficjentami projektu zanika pewna bariera wieku - rozumiemy siebie wzajemnie lepiej niż w relacji nauczyciel - uczeń - wyjaśniają autorzy projektu.
- Jesteśmy w stanie być ze sobą bardziej szczerzy, mówić co sądzimy bez skrępowania lub wstydu, w końcu wszystkie osoby w naszym wieku przeżywają podobne rozterki i problemy. Do tej pory udało nam się przeprowadzić zajęcia w pierwszych klasach w naszym liceum. Udało nam się również zorganizować zajęcia w Publicznej Szkole Podstawowej SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Brzezince k. Andrychowa - miejscu, w którym kiedyś uczył się jeden z współzałożycieli naszego projektu. 25 marca przeprowadzimy również zajęcia w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechowicach-Dziedzicach. Zajęcia, które organizujemy dotyczą głównie tematyki sposobów profilaktyki zdrowia psychicznego oraz lęku społecznego - są to zagadnienia, które szczególnie w czasach pandemii powinny być promowane wśród dzieci i młodzieży. Prowadzimy również działalność w internecie - na naszym profilu na instagramie regularnie pojawiają się posty zawierające przystępnie przedstawioną wiedzę z zakresu psychologii - dodają.
- Regularnie konsultujemy również przekazywane przez nas informację ze specjalistką - chcemy mieć pewność, że jesteśmy źródłem rzetelnej wiedzy. Zależy nam jednak głównie na łamaniu tabu związanego z mówieniem o własnym samopoczuciu oraz odczuciach w lokalnej społeczności. Chcielibyśmy, aby nasze działania pokazały, że zarówno nasze słabości jak i sukcesy nie muszą być powodem do wstydu oraz budować przez to poczucie bezpieczeństwa i przyjaźni wśród naszych rówieśników. Być może uda nam się też zwrócić uwagę na potrzebę prowadzenia regularnych zajęć na temat zdrowia psychicznego w szkołach - zdajemy sobie sprawę, że pojedyncza godzina jest niewystarczająca, by osiągnąć nasz cel długoterminowo - podkreślają licealiści z bielskiego LO.
- Bardzo cieszymy się jednak pozytywnym odbiorem naszej działalności pośród nauczycieli oraz dyrektorów szkół, z którymi udało nam się podjąć współpracę. Sam projekt pozwolił nam również rozwinąć się indywidualnie - pomógł nam w rozwoju umiejętności zarządzania, kreatywności i redagowania tekstów. Projekty tego typu są idealnym dowodem na to, że nie trzeba być aktywistą, by zmieniać świat na lepsze. Nawet zmiany w niedużych społecznościach mogą prowadzić do długoterminowego poprawienia jakości życia większego grona osób - podsumowują.
Link do naszego instagrama: https://www.instagram.com/poznac_emocje/
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.