bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

  • 12 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1450

[WIDEO] Studenci ATH prowadzą badania o Bielsku-Białej i regionie

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej na swojej stronie internetowej publikuje badania o tematyce regionalnej oraz publikacje naukowe i popularnonaukowe. Do zapoznania się z materiałami o Bielsku-Białej zachęca dr hab. Marek Bernacki. W październiku tego roku ma odbyć się kolejna edycja konferencji naukowej "Bielsko-Biała: Historia - Kultura - Sztuka. Kontynuacja", która uświetni obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej.- Na stronie www.ath.bielsko.pl/ prezentujemy materiały o tematyce literaturoznawczej, historycznej i kulturoznawczej poświęcone Bielsku-Białej i regionowi Podbeskidzia. Opowiadamy o współpracy naukowej pracowników Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej ze środowiskiem lokalnym - w ujęciu historycznym - informuje dr hab. Marek Bernacki, profesor ATH, który w powyższym filmie poleca publikacje o tematyce regionalistycznej.

Linki do opisywanych publikacji to: www.ath.bielsko.pl/badania-o-tematyce-regionalistycznej/ oraz www.ath.bielsko.pl/publikacje-naukowe-i-popularnonaukowe/

Na 15 października w bielskim Ratuszu zaplanowano interdyscyplinarną konferencję naukową Bielsko-Biała: Historia - Kultura - Sztuka. Kontynuacja, której pierwsza edycja odbyła się w roku 2015. Niestety, spotkanie zostało odwołane ze względu na pandemię. Po konsultacji z władzami miasta ustalono, że wydarzenie zostanie przesunięte na październik 2021 roku i uświetni obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm miejski.

W programie konferencji zaplanowano referaty - Ewa Chojecka: Słowa i obrazy - depozytariusze kulturowej pamięci miasta; Anna Węgrzyniak: O poezji Marii Korusiewicz; Marek Bernacki: Bielski de La Rochefoucauld - o epigramatach Zbigniewa Michniowskiego; Ernest Zawada: Bielsko-bialskie impresje, czyli autobiograficzne wątki mówiące o wrastaniu w kulturowy krajobraz miasta; Aleksandra Giełdoń-Paszek: Józef Hołard artysta (nie)zapomniany; Bożena i Bogusław Chorążowie oraz Ryszard Głowacki: Z badań archeologicznych kamienicy Wzgórze 14; Ewa Janoszek: Miejsca utracone. Niezachowana architektura Bielska-Białej; Maciej Bujakowski: Publicystyka oświatowa w Kronice Beskidzkiej w latach 1956-1989; Piotr Kenig: Drukarnie Bielska i Białej w 2 połowie XIX wieku - nowe fakty i interpretacje; Teresa Dudek Bujarek: Jerzy Leski - nieobecny artysta w przestrzeni publicznej.

Cały program konferencji można zobaczyć pod linkiem: www.whs.ath.bielsko.pl/2020/10/21/konferencja-o-bielsku-bialej-odwolana/

W Wydawnictwie Naukowym ATH na początku 2021 r. ukaże się dwutomowa praca zbiorowa Czytanie miasta 2: Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest pod red. Marka Bernackiego, Roberta Pysza i Angeliki Matuszek. Zawierać będzie większość tekstów, które miały być wygłoszone podczas konferencji Bielsko-Biała: Historia - Kultura - Sztuka. Kontynuacja.

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.