bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Edukacja

  • 22 czerwca 2020
  • wyświetleń: 3956

Najnowszy ranking "Newsweeka". V LO znów najlepsze w województwie

Kolejny ranking szkół potwierdza, że szkoły w Bielsku-Białej należą do ścisłej czołówki województwa śląskiego i liczą się na mapie edukacyjnej kraju. W rankingu przygotowanym przez Newsweek Polska czytamy, że najlepsze w województwie śląskim jest V Liceum Ogólnokształcące, które w kraju zajmuje 16. pozycję.

lo nr v, piątka
LO nr 5 · fot. Facebook


Drugie miejsce wśród szkół w województwie śląskim zajęło LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, zajmujące 37. pozycję w kraju. Pierwszą dziesiątkę zamyka I LO im. Kopernika, 71. w kraju. W drugiej dziesiątce na 12. miejscu uplasowało się LO Córek Bożej Miłości, 89. w kraju; na 14. miejscu jest III LO im. Żeromskiego, 93. w kraju, oraz na 15. miejscu LO im. Kopalińskiego, 95. w kraju.

W rankingu znalazły się również bielskie technika. Najwyższą lokatę z tego typu szkół z Bielska-Białej zajęło Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Michała Kaleckiego w Bielsku-Białej zajęło (42 miejsce w Polsce). 56. miejsce zajęło Technikum Nr 11 w Zespole Szkół im.Juliana Tuwima w Bielsku-Białej. 85 było Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej. W pierwszej setce znalazło się też Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Jędrzeja Śniadeckiego w Bielsku-Białej, które zajęło 97 lokatę.

Autorzy rankingu szkół wzięli pod uwagę wyniki matur, liczbę olimpijczyków, oferowane języki obce oraz wpływ szkoły na osiągnięcia uczniów. Danych o wynikach egzaminów dostarczyły okręgowe komisje egzaminacyjne. Dane o wskaźniku Edukacyjna Wartość Dodana zostały pozyskane z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i dotyczą wyników uczniów podchodzących do matury w latach 2017-2019. Lista laureatów i uczestników konkursów i olimpiad międzynarodowych z roku szkolnego 2018/2019 została przekazana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Założenia merytoryczne rankingu przygotowała kapituła, w skład której weszli wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Anna Budzanowska; pedagog resocjalizacyjny, profesor nauk społecznych, kierownik Katedry Pedagogiki Specjalnej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku prof. Marek Konopczyński; były senator PO, przez trzy kadencje rektor Szkoły Głównej Handlowej prof. Marek Rocki; współtwórczyni Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska w Warszawie, prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej Krystyna Starczewska oraz zastępca redaktora naczelnego Newsweeka Polska Dariusz Ćwiklak.

W tym samym czasie na łamach dziennika Fakt opublikowano listę 50 najlepszych szkół technicznych w Polsce. Na 29. miejscu uplasowało się Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej, w województwie śląskim placówka ta zajęła 7. miejsce.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.