bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Edukacja

  • 21 maja 2020
  • wyświetleń: 3330

Międzynarodowa matura w Bielsku już możliwa w Liceum Oxford

Jedyną szkołą na Podbeskidziu, która oferuje międzynarodową maturę, jest Akademickie Dwujęzyczne Liceum Oxford Secondary School przy ul. Krakowskiej 30 w Bielsku-Białej. Placówka uzyskała akredytację w kwietniu tego roku. Tym samym oficjalnie dołączyła do elitarnej grupy szkół na całym świecie mogących oferować międzynarodową maturę w ramach programu International Baccalaureate (IB Diploma).

Liceum Oxford
Na zdjęciu uczniowie Akademickiego Dwujęzycznego Liceum Oxford Secondary School w Bielsku-Białej · fot. Liceum Oxford


Uczniowie wybierający naukę w Liceum Oxford, mogą przygotowywać się albo do matury polskiej (w systemie dwujęzycznym), albo do międzynarodowej (w systemie IB). Placówka przyjmuje również uczniów z innych liceów, którzy ukończyli klasę 1, pod warunkiem zdania egzaminu językowego.

Droga liceum do uzyskania statusu IB World School była zaskakująco krótka, ale też bardzo intensywna. Warto zaznaczyć, że decyzja o przystąpieniu do programu International Baccalaureate leżała w podwalinach powstania samej szkoły. Procedura akredytacyjna jest skomplikowana, wymagająca i trwa z reguły trzy lata.

- Oxford Secondary osiągnęła to w przeciągu zaledwie 7 miesięcy. Nie miałoby to miejsca, gdyby nie ogromne zaangażowanie i entuzjazm dyrekcji, kadry dydaktycznej, pracowników administracyjnych oraz uczniów i ich rodziców, którzy gorąco dopingowali placówkę w tym przedsięwzięciu. Służyli także wsparciem na każdym etapie. Nie byłoby to także możliwe, gdyby nie fakt, że większość międzynarodowych standardów i rozwiązań szkoła stosowała już wcześniej, również na wcześniejszych etapach edukacyjnych. Oxford prowadzi również przedszkole i szkołę podstawową. Sposób podejścia do ucznia, samo nauczanie, ocenianie czy motywowanie nie różni się od zasad stosowanych w innych, renomowanych szkołach na świecie w ramach programu IB - mówi dyrektor szkoły Magdalena Gałuszka.

Dlaczego warto? Dyplom matury międzynarodowej IB jest najbardziej renomowanym dyplomem na świecie, również korzystnie punktowanym przy ubieganiu się o przyjęcie na uniwersytety w Polsce (np. na medycynę). Uczniowie mają również te same szanse w ubieganiu się o miejsca na zagranicznych uniwersytetach. Przy ocenie egzaminów maturalnych stosuje się zewnętrzny, obiektywny i anonimowy system sprawdzania i oceniania prac, według takich samych kryteriów na całym świecie, co wyrównuje szanse wszystkich zdających.

Więcej informacji na www.oxfordsecondary.pl

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.