bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Edukacja

  • 28 marca 2020
  • wyświetleń: 4169

W tym roku szereg inwestycji w bielskiej oświacie

Szereg dużych inwestycji jest lub będzie realizowanych w tym roku w oświacie w Bielsku-Białej. Do najważniejszych z nich należą m.in. modernizacja basenu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Sterniczej 4 na Osiedlu Beskidzkim, budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Zapłocie Duże w Starym Bielsku, a także liczne budowy, rozbudowy i termomodernizacje przedszkoli.

W Wydziale Inwestycji Urzędu Miejskiego sprawdziliśmy, na jakim etapie są poszczególne zadania. Najbardziej zaawansowane prace trwają przy modernizacji basenu przy szkole przy ul. Sterniczej i sali gimnastycznej w SP 31 w Starym Bielsku. Umowa z wykonawcą basenu ma termin realizacji do końca sierpnia.

- Już teraz widać, że przy okazji tej budowy pojawiły się braki materiałowe i prawdopodobnie wszystko się przedłuży - mówi naczelnik Wydziału Inwestycji UM Jan Pacia. Być może basen uda się oddać do użytku we wrześniu tego roku. W tej chwili wykonawca doprowadził budowę do stanu surowego i zamontował niecką basenową ze stali nierdzewnej.

Dwa miesiące później uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Starym Bielsku powinni odbyć pierwsze zajęcia wychowania fizycznego w nowo wybudowanej sali gimnastycznej. - Obecnie obiekt jest w stanie surowym, wykonawca stawia ściany wewnętrzne. W przyszłym tygodniu zaplanowane jest wylewanie stropu nad częścią socjalną. Trwają też przygotowania do montażu konstrukcji dachowej - mówi naczelnik.

Na starcie jest za to dopiero projekt inwestycji związanej z budową przedszkola przy ul. Janowickiej w Hałcnowie. Urzędnicy nie ukrywają, że problemem jest uzyskanie zgody na wycinkę drzew na tym terenie. Chodzi o ponad 100 drzew owocowych i kilka liściastych w starym sadzie. Zgodę na ich wycięcie musi wydać Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a do jej wydania niezbędny jest projekt budowlany, który jest dopiero przygotowywany.

Kilka placówek przedszkolnych czeka też rozbudowa. Mowa tu o budynkach przedszkoli - nr 39 przy ul. Mazańcowickiej w Komorowicach Śląskich, nr 30 przy ul. Karpackiej i nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego. W przypadku pierwszego przedszkola urzędnicy Wydziału Inwestycji przygotowują się do zawarcia umowy z wykonawcą. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Beskid NR VI. W pierwszym etapie przedszkole zostanie rozbudowane o nowe pomieszczenia. Drugi etap przewiduje natomiast przebudowę istniejącego budynku, po przeniesieniu oddziałów przedszkola do nowo oddanej do użytkowania części. Wykonawca ma 2 lata na realizację umowy.

Przedszkole nr 30 przy ul. Karpackiej będzie natomiast większe niż pierwotnie zakładano. W odpowiedzi na prośby mieszkańców i członków Rady Osiedla w placówce powstaną cztery dodatkowe oddziały i kolejna kondygnacja, aby to wszystko pomieścić. Wcześniej w planach było powiększenie przedszkola tylko o dwa oddziały. Urzędnicy są na etapie zawierania umowy z wykonawcą.

Przedszkola nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego także dotyczył problem z otrzymaniem pozwolenia na wycinkę drzew. Naczelnik Jan Pacia widzi jednak światło w tunelu.
- Po wielu perypetiach udało się nam uzyskać zgodę na realizację - mówi J. Pacia. Projekt rozbudowy placówki przy ul. Kazimierza Wielkiego przewiduje powstanie w istniejącym budynku sześciu oddziałów ze stołówką, kuchnią i zapleczem.

Wydział Inwestycji przygotowuje się również do termomodernizacji kilku placówek oświatowych. Chodzi m.in. o Przedszkole nr 50 przy ul. Łagodnej na Osiedlu Złote Łany, Przedszkole nr 35 przy ul. Spółdzielców, Szkołę Podstawową nr 26 przy ul. Złoty Potok 7 i budynek Miejskiego Zarządu Oświaty przy ul. Akademii Umiejętności 1A.

Przetarg na termomodernizację Przedszkola nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 26 właśnie został rozstrzygnięty i urzędnicy czekają na podpisanie umowy z wykonawcą.
Lada dzień Wydział Zamówień Publicznych ogłosi przetarg na termomodernizację Przedszkola nr 35 przy ul. Spółdzielców, w przypadku Przedszkola nr 23 przygotowywana jest dokumentacja.
Warto dodać, że na realizację wymienionych termomodernizacji miasto chce uzyskać dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

- Kompletujemy dokumentację dla części projektowej tych zadań. Jeszcze do końca kwietnia przygotujemy wniosek ze studium wykonalności, aby złożyć dokumenty na dofinansowanie - dodaje naczelnik.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.