bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 marca 2022
  • wyświetleń: 1399

[FOTO] Za nami finał konkursu historycznego "Solidarni"

Jak się nazywał pochodzący z Gilowic koło Żywca student polonistyki UJ, który zginął 7 maja 1977 roku w Krakowie w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach? Kim był Roman Walczak, główny organizator strajków w Sierpniu’80 w Bielsku-Białej? Gdzie i kiedy odbyło się założycielskie zebranie podbeskidzkiej „Solidarności” w 1980 roku? Jak się nazywał przewodniczący Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” skazany w marcu 1982 roku na sześć lat pozbawienia wolności?

Finał XI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni” - 17.03.2022 · fot. Artur Kasprzykowski / Instytut Pamięci Narodowej


Odpowiedzi na te i ponad 40 podobnych pytań musieli znać uczestnicy finału XI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, który odbył się w czwartek, 17 marca w Zespole szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Jego organizatorami od 2011 roku są katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność”.

- Pierwsze dziesięć edycji naszego konkursu organizowaliśmy regularnie co roku. Natomiast nad tą edycją konkursu ciążyło jakieś fatum: zrezygnowaliśmy z niego w ubiegłym roku z powodu szalejącej pandemii, a tegoroczny finał, zaplanowany na początek lutego, musieliśmy z tego samego powodu przesunąć na połowę marca. W końcu jednak udało się nam spotkać - mówi główny organizator konkursu, Artur Kasprzykowski z IPN.

- Finałowe pytania, jak co roku, dotyczą wydarzeń z lat 1976-89, zarówno w wymiarze ogólnopolskim jak i regionalnym. Chcemy, by licealiści poznawali historię zarówno tę książkową jak i tę, którą tutaj współtworzyli ich rodzice i dziadkowie - dodał.

W finałowych zmaganiach wzięło udział 48 uczniów z dwudziestu szkół średnich z Bielska-Białej, Cieszyna, Kóz, Czechowic-Dziedzic i Żywca, którzy w grudniu ubiegłego roku szczęśliwie przebrnęli przez szkolne eliminacje. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali dyplomy i publikacje książkowe, ufundowane przez IPN i „Solidarność”. Natomiast lista zwycięzców zostanie ogłoszona za kilka dni…

mp / bielsko.info
źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.