bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 czerwca 2012
  • wyświetleń: 3526

Greffling zasłużony dla Bielska

Podczas XX sesji Rady Miejskiej, prezydent Jacek Krywult oraz przewodniczący Rady Ryszard Batycki, uroczyście wręczyli Zdzisławowi Grefflingowi dyplom potwierdzający wpisanie do Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej. Z wnioskiem o wpis wystąpił Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej. Wniosek następnie został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Kultury, Sztuki i Ochrony Zabytków.

Reklama

Zdzisław Greffling należy do przedstawicieli pokolenia, dla którego patriotyzm jest rzetelnąpostawą wynikającą z tradycji i potrzeby. Swoje doświadczenia życiowe w tym obraz walki przeciwko nazizmowi przekazuje młodym pokoleniom w ramach konkursów wiedzy o Armii Krajowej, które organizuje społecznie w szkołach Bielska-Białej. Także społecznie współpracuje z Wojewódzką Komendą Uzupełnień i Dowództwem 18 Batalionu w Bielsku-Białej w ramach duszpasterstwa wojskowego. Od trzydziestu lat prowadzi aktywną działalność, która służy naszemu miastu.

Zdzisław Greffling wpisany do Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Zdzisław Greffling jest członkiem-założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej oraz jego pierwszym prezesem w latach 1981-1983. Od 1982 roku do 1989 roku był przewodniczącym Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym w Bielsku-Białej przy parafii Opatrzności Bożej. Od 1984 roku do dzisiaj jest współorganizatorem Mszy za Ojczyznę w bielskich kościołach, a od 1989 roku członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Za szeroką działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zdzisława Grefflinga uhonorowanego także medalem Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej „Pro Consecratione Mundi” oraz w 2008 roku prestiżowym medalem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”. Zdzisław Greffling aktywnie, ofiarnie i bezinteresownie włącza się w pomoc kombatantom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, sprzeciwia się wszelkim próbom ich deprecjonowania, jest autorytetem w tym środowisku.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.