Zdrowie

  • 28 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 626

Konsultacje społeczne Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego do 2030 roku

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ma obowiązywać do 2030 roku. Mieszkańcy mają czas na zgłaszanie swoich uwag do 12 maja. To ważna okazja, by włączyć się w proces tworzenia działań mających na celu poprawę wsparcia psychicznego w mieście.

Konsultacje społeczne Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego do 2030 roku
Konsultacje społeczne Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego do 2030 roku · fot. pixabay.com


"W obliczu dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych zdrowie psychiczne staje się jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań. Zrozumienie tego jest kluczowe dla zapewnienia dobrostanu oraz jakości życia mieszkańców. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wsparcie w tej dziedzinie, miasto wprowadza Miejski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, który ma na celu stworzenie wszechstronnego systemu wsparcia dla wszystkich mieszkańców" - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie to pełny stan dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie jedynie brak choroby czy niedomagań. Utrzymanie równowagi w każdym z tych obszarów jest kluczowe dla zachowania zdrowia.

Zdrowie psychiczne to nie tylko brak zaburzeń, ale także stan, w którym osoba świadoma jest swojego potencjału, potrafi radzić sobie ze stresem, działa efektywnie oraz funkcjonuje w społeczeństwie. W związku z tym, zdrowie psychiczne stanowi istotny aspekt zdrowia publicznego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 października 2023 roku w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994 roku, ochronę zdrowia psychicznego zapewniają organy administracji rządowej i samorządowej oraz instytucje do tego powołane.

"Realizacja Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Bielsku-Białej ma na celu nie tylko poprawę zdrowia psychicznego mieszkańców, ale także budowanie bardziej świadomej i wspierającej społeczności, która potrafi skutecznie reagować na problemy psychiczne i promować zdrowy styl życia" - informują urzędnicy.

Konsultacje Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego do roku 2030 ruszyły 25 kwietnia i potrwają do 12 maja. Do udziału w nich uprawnieni są mieszkańcy Bielska-Białej oraz organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące na terenie miasta Bielska-Białej działalność w zakresie obejmującym przedmiot konsultacji.

Opinie i uwagi można zgłaszać elektronicznie poprzez interaktywny formularz konsultacji zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w zakładce poświęconej konsultacjom społecznym, lub pisemnie na stanowisku nr 1 w Biurze Obsługi Interesanta w budynku Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przy placu Ratuszowym 6.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.