bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Zdrowie

  • 16 marca 2023
  • 18 marca 2023
  • wyświetleń: 1545

Szpital przeprowadzi konieczną modernizację. Jej koszt to 3 700 000 zł

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jeszcze w tym roku zmodernizuje dwie sale Centralnego Bloku Operacyjnego. Inwestycja będzie kosztować 3,7 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu Województwa Śląskiego.

Reklama

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
fot. bielsko.info


Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektor ds. administracyjno-technicznych wyjaśnił, że Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został oddany do użytkowania w 2001 roku. - Po ponad 20 latach intensywnego użytkowania sale bloku oraz zaplecza wymagają gruntownego remontu, w celu dostosowania ich do aktualnie obowiązujących standardów - powiedział dyrektor.

Dyrektor dodał, że inwestycja jest konieczna z uwagi na istotną funkcję jaką pełni Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, będąc jednostką na III stopniu referencyjności. Większość oddziałów posiada profil zabiegowy, co jest nierozłącznie związane z przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych na Centralnym Bloku Operacyjnym.

- Aby nasza placówka miała możliwość leczenia pacjentów na wysokim poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi standardami, konieczna jest modernizacja przestarzałego technologicznie oraz mocno wyeksploatowanego bloku. Zrealizowanie tej ważnej inwestycji pozwoli na kontynuowanie realizacji zadań statutowych szpitala - przyznał dyrektor Matlakiewicz.

Dzięki zastosowaniu w zmodernizowanych salach nowoczesnych rozwiązań informatycznych, kupno nowego sprzętu i wyposażenia m.in. stołów operacyjnych, lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych, zwiększy się dostęp chorych do usług medycznych. - Wymiana instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej oraz elektrycznej podniesie komfort pacjentów podczas zabiegu jak również poprawi warunki pracy personelu - podkreślił Łukasz Matlakiewicz.

Modernizacja przyczyni się również do podniesienia bezpieczeństwa osób operowanych poprzez m.in. zmniejszenie zagrożenia epidemiologicznego.

Planowana inwestycja to kolejny etap modernizacji Centralnego Bloku Operacyjnego. W kolejnych latach planowane są prace w pozostałych salach CBO.

Pierwszym etapem modernizacji CBO było uruchomienie w 2022 roku sali hybrydowej. Jedna z sześciu sal, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli taką, która łączy w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.

Inwestycja kosztowała 5,3 mln zł. Większość pieniędzy przekazał na ten cel samorząd województwa śląskiego.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.