bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Zdrowie

  • 12 marca 2023
  • wyświetleń: 658

Bielsko-Biała nagrodzone statuetką Zdrowy Samorząd

Miasto Bielsko-Biała zostało nagrodzone statuetką Zdrowy Samorząd w tegorocznej, 6. edycji tego ogólnopolskiego konkursu. Nagrodę w kategorii Zdrowa Gmina otrzymaliśmy za Program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025.

Reklama

Bielsko-Biała nagrodzone statuetką Zdrowy Samorząd
Bielsko-Biała nagrodzone statuetką Zdrowy Samorząd · fot. UM Bielsko-Biała


Głównym celem konkursu organizowanego przez redakcje Portalu Samorządowego i magazynu Rynek Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich poziomów, które w sposób najbardziej efektywny realizują, m.in. w ramach programów polityki zdrowotnej, zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń i/lub ich czynników ryzyka. Ostatecznego wyboru laureatów - spośród zgłoszonych kandydatur - dokonuje Rada Konsultacyjna, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele instytucji centralnych i uczelni medycznych.

Nagrody - statuetki Zdrowy Samorząd 2023 - przyznawane są w trzech kategoriach: Zdrowa Gmina/Miasto, Zdrowy Powiat i Zdrowe Województwo. Prócz statuetki, nagrodzony samorząd otrzymuje tytuł zwycięzcy w danej kategorii i edycji konkursu, i może go używać w swoich materiałach informacyjnych i promocyjnych.

Bielski program polityki zdrowotnej - "Program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025" - został przez Radę Konsultacyjną doceniony i otrzymał jedną z trzech statuetek w kategorii Zdrowa Gmina (pozostali laureaci w tej kategorii to Gdańsk - za program Trzeci wiek w zdrowiu - i Kraków - za program Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro).

W realizowanym w Bielsku-Białej programie profilaktyki osteoporozy do tej pory wzięło udział 1491 mieszkańców miasta; ok. 96 proc. przebadanych osób wymagało skierowania na badanie densytometryczne, u 781 osób zdiagnozowano nieprawidłowości w obrazie kośćca, osteopenia wystąpiła u 781 osób (ok. 52 proc. badanych), a osteoporozę stwierdzono u 323 osób (ok. 22 proc. badanych). Program przynosi więc wymierne efekty diagnostyczne.

W kategorii Zdrowy Powiat zwyciężyły Poznań, Żnin i Wągrowiec. najzdrowszymi województwami zostały kujawsko-pomorskie, lubuskie i małopolskie.

9 marca, podczas gali 8. Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody wyróżnionym samorządom. Nagrodę w imieniu samorządu Bielska-Białej odebrali szefowa Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ewa Swatek oraz zastępca prezydenta Adam Ruśniak.

Bielsko-Biała nagrodzone statuetką Zdrowy Samorząd
Bielsko-Biała nagrodzone statuetką Zdrowy Samorząd · fot. UM Bielsko-Biała

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.